هشدار دولت به کارمندان برای خروج از تهران

نمایی از تهران
Image caption محمود احمدی نژاد خواستار خروج پنج میلیون نفر از استان تهران شده است

معاون رئیس جمهوری ایران هشدار داد که کارکنان دستگاه های مشمول انتقال به خارج از تهران باید بین "استعفا، بازخرید و انتقال" یکی را انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری امروز ۱ آذر (۲۲ نوامبر) گفت: "اگر تا پایان سال جاری دستگاه‌های مشمول، ۴۰ درصد ظرفیت خود را از تهران به دیگر شهرها منتقل نکنند، باید پاسخگوی عدم اجرای مصوبه دولت باشند."

این خبرگزاری، در خبری دیگر نوشت که "کارگروه انتقال کارکنان دولت از تهران"، در تصمیمات جدید خود وزارت علوم را به کاهش ۴۰ درصدی پذیرش دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های تهران موظف کرده است.

خروج دانشگاههای علامه طباطبایی و خواجه نصیرالدین طوسی از شهر تهران نیز یکی از برنامه های وزارت علوم اعلام شده است.

دو هفته پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با لازم دانستن خروج ۴۰ درصد کارمندان از تهران گفته بود که باید حداقل ۳ میلیون نفر از شهر تهران و ۵ میلیون نفر از استان تهران خارج بشوند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری، در اظهارات امروز خود با اشاره به پیش بینی های انجام شده برای "تشویق" کارمندانی که از تهران خارج می شوند، "مزایای طرح مسکن مهر، انتقال فرزندان دانشجو، انتقال پست شغلی و افزایش ۲۵ تا ۵۰ درصدی حقوق و مزایا" را از جمله امتیازات در نظر گرفته شده برای این کارمندان بر شمرد.

وی در اظهاراتی جداگانه در "اولین همایش تحول اداری با محوریت دورکاری" اظهار داشت که دولت تصمیم گرفته که ۳۰ درصد مشاغل عمومی در آینده به شیوه "دورکاری" (کار از راه دور) انجام شود.

وی دو هفته پیش هم گفته بود که یک تیم کارشناسی با همه وزارتخانه‌ها در حال مذاکره است تا فهرست مشاغلی را که می شود از راه دور به انجام امور آنها پرداخت، مشخص کند.

در فروردین ماه، به دنبال سخنان محمود احمدی نژاد درباره زلزله خیز بودن شهر تهران و لزوم خروج حداقل ۵ میلیون نفر از این شهر، دولت ایران اعلام کرد که طرح خروج ۲۰۰ هزار کارمند را از تهران در دستور کار قرار داده است.

در پی این اعلام، محمد جعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری، طرح دولت ایران را برای خارج کردن کارمندان از تهران "اقدامی عجولانه" دانست که سبب گسستن خانواده ها خواهد شد.

آقای منتظری با پیش بینی شکست طرح خروج اجباری کارمندان تاکید کرد که کارکنان معترض می توانند از دولت شکایت کنند.

وی افزود دولت تنها در صورتی می تواند کارمندان را مجبور به خروج از تهران کند که در قرارداد، این حق به دولت، به عنوان کارفرما داده شده باشد و یا قانون، تکلیفی را در این مورد به عهده کارمند قرار داده باشد.

مطالب مرتبط