اشتون: احتمالا 5 دسامبر در ژنو با ایران مذاکره می کنیم

Image caption کاترین اشتون:محور اصلی مذاکرات باید 'توانایی تولید سلاح هسته ای' ایران باشد

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرده که دور تازه مذاکرات اتمی قدرت های بزرگ با ایران، احتمالا روز پنجم دسامبر امسال در شهر ژنو سوئیس انجام خواهد شد.

خانم اشتون روز دوشنبه (22 نوامبر) در بروکسل، پایتخت بلژیک، به خبرنگاران گفت که "تاییدیه غیررسمی" موضع ایران درباره زمان و مکان مذاکرات را دریافت کرده، اما منتظر پاسخ "رسمی" این کشور است.

مقام های رسمی جمهوری اسلامی هنوز به این خبر که قرار است حدود دو هفته دیگر در ژنو با نمایندگان قدرت های بزرگ دیدار کنند، واکنشی نشان نداده اند.

بر اساس گزارش ها، سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، در نامه ای که روز نهم نوامبر برای خانم اشتون فرستاده بود، روزهای 23 نوامبر و پنج دسامبر را به عنوان دو زمان مناسب برای برگزاری گفتگوهای هسته ای بین نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 در شهر استانبول ترکیه پیشنهاد کرد.

اعضای این گروه که عبارتند از آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان برگزاری دور اول گفتگوها در ترکیه را رد کرده اما خواهان دیدار با نماینده ایران در روز پنجم دسامبر در سوئیس شده بودند.

ترکیه، به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت، به همراه برزیل به چهارمین قطعنامه تحریمی این رکن سازمان ملل متحد که در ماه ژوئن علیه برنامه اتمی ایران صادر شد، رای منفی داد.

نمایندگان گروه 1+5 در ماه اکتبر سال میلادی گذشته در ژنو با هیات ایرانی به سرپرستی سعید جلیلی دیدار کردند اما موفق به تغییر موضع اتمی ایران نشدند.

کاترین اشتون روز دوشنبه گفت که محور اصلی مذاکرات باید "توانایی تولید سلاح هسته ای" ایران باشد و گفتگوها در این رابطه باید "کامل و صریح باشد."

دولت ایران که بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید دارد می گوید که نحوه تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران موضوع اصلی مورد نظر این کشور در هرگونه مذاکره خواهد بود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اخیرا گفته بود: "چارچوب بحث ‌مان بیانیه تهران است و مشخص است که بندها و جزئیات دقیق مربوط به مبادله سوخت چه چیزی است که به همه آنها اشاره شده است."

آنچه ایران بیانیه تهران توصیف می کند، توافق هسته ای است که در اوایل ماه ژوئن امسال با تلاش ترکیه و برزیل برای حل و فصل مناقشه اتمی حاصل شد که گروه 1+5 آنرا رد کرد.

پس از رد این توافقنامه، شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارمین قطعنامه تحریمی را علیه ایران وضع کرد.

این اقدام تحریم های یکجانبه آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی را علیه ایران در پی داشته است.

جمهوری اسلامی این تحریم ها را بی فایده می داند و می گوید که بر خط مشی اتمی ایران تاثیری نمی گذارد.

مطالب مرتبط