به روز شده:  07:38 گرينويچ - سه شنبه 23 نوامبر 2010 - 02 آذر 1389

جامعه ایران

تهران به خاطر آلودگی هوا چهارشنبه تعطیل است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تهران به خاطر افزایش آلودگی هوا در روز چهارشنبه تعطیل خواهد بود.

روز سه شنبه، 2 آذر (23 نوامبر)، استاندار تهران و رئیس کمیته اضطراری آلودگی هوای شهر تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که این کمیته در جلسه شامگاه دوشنبه تصمیم گرفت به علت پایداری هوای آلوده، شهر تهران را در روز چهارشنبه، 3 آذر، تعطیل کند.

به این ترتیب، با احتساب تعطیلی آخر هفته، کارکنان سازمان های دولتی، مالی و آموزشی و دانشجویان و دانش آموزان از سه روز تعطیلی برخوردار خواهند بود.

در این اطلاعیه به نقل از سازمان هواشناسی آمده است که میزان آلاینده های هوا در روز چهارشنبه افزایش خواهد یافت و به همین دلیل، کمیته اضطراری آلودگی تصمیم گرفت در این روز همه ادارات دولتی، بانک ها، سازمان ها، نهادها، مدارس و دانشگاه های شهر تهران تعطیل شوند.

سازمان های نظامی و انتظامی، مراکز درمانی و سایر دستگاه های امدادرسانی شهری در این روز طبق مقررات خود دارای کشیک خواهند بود.

تهران

شهروندان تهرانی به خصوص در فصل سرما با پدیده آلودگی هوا دست به گریبان هستند

هشدار در مورد افزایش خطرناک آلودگی هوا و تعطیلی شهر تهران اقدام بی سابقه ای نیست و در سال های گذشته، به خصوص با فرا رسیدن فصل زمستان و در دوره های پایداری هوا، گاه این شهر برای چند روز هم دستخوش آلودگی شدید و تعطیلی تمامی و یا برخی از سازمان های عمومی بوده است.

در بسیاری موارد نیز اگرچه دستور تعطیل عمومی تهران صادر نشده اما مراکز نظارت بر آلودگی هوا به بیماران و افراد آسیب پذیر توصیه کرده اند به خاطر حفظ سلامت خود، از خروج از خانه و تردد در سطح شهر خودداری ورزند.

در ژانویه سال گذشته، یک کارشناسان ایرانی محیط زیست گفت که از نظر آلودگی هوا، تهران یکی از آلوده ترین شهرهای جهان محسوب می شود و هشدار داد که آلودگی هوای این شهر هر ساله به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسئول بیماری و مرگ و میر چند هزار نفر از شهروندان است.

مقابله با آلودگی

اوایل پائیز امسال، به نقل از مدیرکل محیط زیست استان تهران گزارش شد که برنامه پنج ساله کاهش آلودگی هوای تهران تا زمان برگزاری مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در اواخر بهمن ماه به تصویب نهایی خواهد رسید.

وی در مورد محتوای این برنامه توضیح بیشتری نداد اما پیش بینی کرد که در زمستان سال جاری، احتمال بروز آلودگی شدید هوای تهران نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود.

کارشناسان علت اصلی آلودگی در این شهر را تردد خودروها و به خصوص اتومبیل های شخصی می دانند که همچنان مهمترین وسیله رفت و آمد شهروندان تهرانی محسوب می شود.

افزایش چشمگیر جمعیت و گسترش محدوده شهر تهران بدون رشد متناسب امکانات حمل و نقل شهری در دو یا سه دهه اخیر از عوامل بروز این وضعیت دانسته شده است.

معمولا وضعیت ترافیک شهر تهران با شروع فصل پائیز و آغاز به کار سازمان های آموزشی وخامت بیشتری می یابد و به نوبه خود، آلودگی هوای شهر را تشدید می کند در حالیکه موقعیت جغرافیایی تهران هم به نحوی است که بروز پدیده تراکم آلودگی را به خصوص در فصل سرما امکانپذیر می سازد.

ترافیک تهران

استفاده از خودروهای شخصی عامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران معرفی شده است

ناکافی بودن امکانات شبکه حمل و نقل عمومی در شهر و همچنین شیوه زندگی شهروندان از جمله عوامل استفاده بیش از اندازه آنان از خودروهای شخصی توصیف شده و برخی از کارشناسان، پائین بودن بهای سوخت را نیز به این عوامل افزوده اند.

خبر دستور تعطیلی شهر تهران در حالی انتشار می یابد که در روزهای اخیر، برخی گزارش های غیر رسمی حاکی از آن بوده است که دولت به زودی بهای جدید سوخت را اعلام می کند و برای این منظور، تمهیدات ویژه ای را پیش بینی کرده است.

دولت در نظر دارد با حذف یارانه پرداختی به سوخت خودرو، بهای این اقلام را به سطح بین المللی افزایش دهد که ضمن صرفه جویی های ارزی، می تواند به کاهش استفاده از خودروهای شخصی و در نتیجه، مقابله با آلودگی هوا کمک کند .

در عین حال، توانایی شبکه حمل و نقل عمومی در پاسخگویی به نیاز شهروندان مشخص نیست.

اعلام پیشاپیش تعطیلی روز چهارشنبه به بسیاری از ساکنان تهران فرصت آن را خواهد داد تا برای استفاده از سه روز تعطیلی آخر این هفته به منظور خروج از شهر و سفر به نقاط دیگر برنامه ریزی کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.