ایران: استاکس‌نت به فعالیت‌های هسته‌ای آسیب نزده

علی اکبر صالحی
Image caption علی اکبر صالحی می گوید که کرم استاکس‌نت با بن بست روبرو شده است

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که کرم کامپیوتری استاکس‌نت، برنامه هسته ای ایران را مختل نکرده است.

اظهارات آقای صالحی در واکنش به اخباری منتشر شده است که از احتمال کند شدن روند برنامه های هسته ای ایران، به دلیل نفوذ این بدافزار به سیستم های هسته ای این کشور حکایت داشت.

آقای صالحی این اظهارات را دروغ پردازی خواند و گفت که کرم اینترنتی استاکس‌نت با در بسته روبرو شد و متخصصان ایرانی جلوی آن را گرفتند.

آقای صالحی گفت: "پس از یک سال که غربی ها متوجه شدند که موفق نشده اند، صدایشان در آمد."

بر اساس گزارش هایی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای منتشر کرده است، ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران در سال های اخیر بعد از یک رشد سریع، روندی یکنواخت داشته است.

بر اساس این گزارش ها، ایران در هجده ماه گذشته صدها سانتریفوژ را از دور خارج کرده که این امر گمانه زنی‌ها را در مورد احتمال به وجود آمدن اشکال فنی در آنها افزایش داده است.

۴۹۲۰ سانتریفوژ در ماه مه سال ۲۰۰۹ در تاسیسات غنی سازی نظنز به کار مشغول بود، اما گزارش سپتامبر ۲۰۱۰ آژانس بین المللی انرژی اتمی، از کاهش تعداد این سانتریفوژها به ۳۷۷۲ حکایت دارد.

بدافزاری برای ایران

مدرکی وجود ندارد که کرم اینترنتی استاکس‌نت باعث این وقفه شده باشد، اما بسیاری از کارشناسان این بدافزار را عامل تاخیر در برنامه های هسته ای ایران می دانند.

اولی هاینونن، معاون سابق هیات بازرسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای دوشنبه ۲۲ نوامبر (۱ آذر) به خبرگزاری رویتر گفت که از ماه ژوئن تعداد زیادی از سانتریفوژهای غنی سازی اورانیوم در ایران از کار افتاده اند و این می تواند به شروع فعالیت استاکس‌نت مربوط باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم از قول دیپلمات هایی در وین که نخواستند نامشان فاش شود، گزارش کرد که برنامه هسته ای ایران اخیراً به دلیل اشکالات فنی با وقفه روبرو شده است و به همین دلیل ایران ناچار شده است تا هزاران سانتریفوژ خود را خاموش کند.

یکی از پژوهشگران شرکت تولید کننده ضد ویروس سیمانتک هفته گذشته گزارشی منتشر کرد که طبق آن، استاکس‌نت می تواند به نرم افزار تبدیل فرکانس سانتریفوژهایی حمله کند که با فرکانس ۶۰۰ هرتز یا بالاتر کار می کنند.

Image caption آژانس بین المللی انرژی اتمی می‎گوید که ایران در هجده ماه گذشته صدها سانتریفوژ را در نطنز از دور خارج کرده است

طبق گزارش سیمانتک این برنامه های تبدیل فرکانس مورد حمله استاکس‌نت در دونوع سانتریفوژ استفاده شده است که ساخت فنلاند و ایران هستند.

دیوید آلبرایت، کارشناس هسته ای ایران در انستیتوی علوم و امنیت بین المللی، که مقر آن در واشنگتن است، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که نمی شود مطمئن بود که این اشکال آنقدر مهم است که سانتریفوژها را از کار بیاندازد، اما این کرم اینترنتی "سرعت سانتریفوژ ها را ابتدا زیاد می کند و بعد آنرا به شدت کاهش می دهد."

تولید سوخت ۲۰ درصدی

اخبار مربوط به روند غنی سازی ایران، سه هفته پیش از مذاکرات ایران و با اعضای گروه ۵+۱ منتشر شده است.

آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان قرار است با هدف گفتگو درباره نگرانی هایی که برنامه هسته ای ایران به وجود آورده با نمایندگان این کشور مذاکره کنند.

دولت ایران که بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید دارد، می گوید که نحوه تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران موضوع اصلی مورد نظر این کشور در هرگونه مذاکره خواهد بود.

ایران در تلاش است که برای راکتور تحقیقاتی تهران، سوخت با غلظت ۲۰ درصد تهیه کند.

نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه به همراه آژانس بین المللی انرژی اتمی سال گذشته در وین در مذاکره با نمایندگان ایران کوشیدند که در مورد مبادله بخش بزرگی از ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با میله های سوخت قابل استفاده در رآکتور اتمی تهران به توافق دست یابند.

اما دوطرف هنوز بر سر این مبادله به توافق نرسیده اند.

آقای صالحی امروز گفت که ایران خود اقدام به تولید نمونه مجازی این سوخت کرده است و تا شهریور سال آینده نمونه اصلی این سوخت ساخته خواهد شد.

امروز (سه شنبه) قرار است که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی از تازه ترین وضعیت فعالیت هسته ای ایران به اعضای این آژانس ارائه دهد.

مطالب مرتبط