تأکید علی مطهری بر پیگیری 'طرح سوال از رئیس جمهوری'

علی مطهری
Image caption علی مطهری، از چندی پیش به جمع آوری امضا برای طرح سوال از رئیس جمهوری پرداخته است

علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رئیس جمهوری، امضاهای خود را پس نگرفته اند.

او امروز ۳ آذر (۲۴ نوامبر) در مصاحبه با سایت "آفتاب"، در واکنش به اخبار منتشر شده در برخی رسانه های حامی دولت در مورد منصرف شدن تعدادی از نمایندگان امضا کننده این طرح، تاکید کرد: "اگر کسی قرار بود امضایش را پس بگیرد، باید نزد من می‌آمد، اما تا امروز حتی یک نفر هم برای پس گرفتن امضا مراجعه نکرده است."

همزمان با انتشارات اظهارات فوق، محمود احمدی بیغش، از نمایندگان حامی دولت، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است که تعدادی از نمایندگان حامی احضار محمود احمدی نژاد، متوجه شده اند که "سوال از رئیس جمهوری راه به جایی نخواهد برد" و در حال پس گرفتن امضاهای خود هستند.

روز گذشته نیز، برخی رسانه ها خبر داده بودند که ۱۰ نفر از اعضای "فراکسیون انقلاب اسلامی" (حامی دولت)، با اعتراض به اقدام علی مطهری در جمع آوری امضا برای سوال از آقای احمدی نژاد، از وی به هیأت داوری "فراکسیون اصولگرایان" شکایت کرده اند.

آقای مطهری، از چندی پیش به دنبال احضار محمود احمدی نژاد به مجلس برای پاسخگویی به مواردی بوده که آنها را نشانه "نقض قانون" می داند.

وی امروز با تاکید بر اینکه طرح سوال از رئیس جمهوری، در زمان مناسب و "با توجه به شرایط اجتماعی و سیاسی" تقدیم هیات رئیس مجلس خواهد شد، گفته است: "به‌عنوان مثال تا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرایی نشود و قیمت حامل‌های انرژی مشخص نشود، این طرح به هیأت رئیسه ارائه نخواهد شد."

هشدارهای قبلی در مورد احضار احمدی نژاد

پنج هفته پیش احمد توکلی، دیگر نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس، با تاکید بر اینکه "سوال از رئیس جمهوری باید صورت بگیرد" گفته بود که علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه و محمدرضا باهنر، سخنگوی فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز در این مورد با او هم عقیده اند.

وی با ابراز تاسف از اینکه "مجلس وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد"، تاکید کرده بود: "مجلس تا الان یک بار در زمان بنی صدر تکلیف خود را انجام داده و تذکر سابقه داشته است. متاسفانه این مساله به یک تابو تبدیل شده که گویی سوال کردن از رئیس جمهوری خیلی بد است."

او پیش از آن هم در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران، هشدار داده بود که مجلس در برابر "قانون شکنی‌های دولت" همیشه سکوت نخواهد کرد.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی ایران، در صورتی که حداقل‏ یک‏ چهارم‏ نمایندگان‏ از رئیس‏ جمهور درباره‏ نحوه انجام وظایفش سوال‏ کنند، او موظف‏ است‏ طی حداکثر یک ماه در مجلس‏ حاضر شود و به‏ سوال‏ نمایندگان جواب‏ دهد.

در سه دهه گذشته، مجلس شورای اسلامی از این حق خود استفاده نکرده است.

عده ای از تحلیلگران معتقدند که اقدامی در حد احضار رئیس جمهوری به مجلس برای طرح سوال، نیازمند کسب رضایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی خواهد بود.

رهبر ایران تاکنون، "تضعیف" دولت محمود احمدی نژاد را جایز ندانسته است.

مطالب مرتبط