'عفو' تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران

زندان اوین
Image caption بند ۳۵۰ زندان اوین محل نگهداری تعداد زیادی از محکومان وقایع پس از انتخابات سال گذشته ایران است

منابع خبری نزدیک به مخالفان دولت در ایران از عفو تعدادی از محکومان وقایع اعتراضی پس از انتخابات سال گذشته این کشور توسط آیت الله خامنه ای خبر داده اند.

سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به میرحسین موسوی، امروز پنجشنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) گزارش داد که حدود ۱۹ نفر از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین از جمله محکومانی هستند که به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه ایران و به مناسبت عید غدیر خم توسط رهبر ایران مورد عفو قرار گرفته اند.

دفتر آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه اعلام کرده بود که او با عفو ۶۴۹ نفر از محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح موافقت کرده است.

به نوشته منابع خبری مخالفان دولت، آزادی آن دسته از زندانیان سیاسی که ظاهرا مشمول این عفو شده اند، از شامگاه چهارشنبه آغاز شده و امروز هم ادامه داشته است.

نام تعدادی از بازداشت شدگان وقایع روز عاشورا و روز دانشجوی سال گذشته در گزارش این منابع به عنوان زندانیان آزاد شده ذکر شده است.

مقامات ایران هنوز این گزارش ها را تأیید نکرده اند.

سایت کلمه دیروز نوشته بود که مأموران وزارت اطلاعات در آستانه عید غدیر خم از زندانیان بند ۳۵۰ اوین خواسته اند که "ندامتنامه و تقاضای عفو" بنویسند.

این سایت نوشته بود: "اکثریت قریب به اتفاق زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین پس از شنیدن سخنان مأموران وزارت اطلاعات در ضرورت نوشتن تقاضای عفو، از این امر سر باز زدند".

مطالب مرتبط