هوای تهران در وضعیت هشدار

آلودگی هوای تهران
Image caption تصویری از دو روز پیش تهران، روز گذشته این شهر به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد، امروز گزارش ها حاکی از تشدید آلودگی هوا بود

با وجود دو روز تعطیل، مسئولان کنترل هوای شهر تهران اعلام کردند که آلودگی هوای این شهر همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد.

امیر فاتح وحدتی، مدیر مرکز پایش هوای تهران روز پنجشنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران گفت که با توجه به وضعیت پایدار هوا، هوای شهر تهران در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

او از ساکنان تهران خواست که از تردد "غیر ضروری" در سطح این شهر خودداری کنند و به سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی توصیه کرد که از خانه های خود خارج نشوند.

مرکز هماهنگی اطلاع رسانی آلودگی هوا هم اعلام کرد که بر میزان تمام آلاینده های هوا نسبت به روز گذشته افزوده شده است.

این در حالی است که روز گذشته شهر تهران به دلیل افزایش آلودگی هوا تعطیل شده بود و امروز نیز به مناسبت عید غدیر، یک روز تعطیل عمومی بوده است.

افزایش خطرناک آلودگی هوا و در پی آن تعطیل شهر تهران اتفاق بی سابقه ای نیست و در سال های گذشته، به خصوص با فرا رسیدن فصل زمستان و در دوره های پایداری هوا، گاه هوای این شهر برای چند روز با آلودگی شدید همراه بوده است.

محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران روز پنجشنبه اعلام کرد که میزان آلایندگی هوای امسال تهران در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای محمدی زاده که برای شرکت در همایش حفاظت از جمعیت ببر ها در شهر سن پترزبورگ در روسیه است، از برنامه های دولت برای کاهش آلودگی هوای تهران خبر داد.

ارتقای استاندارد زیست محیطی خودروهای تولید خودرو سازان ایرانی، افزایش کیفیت فراورده های نفتی مانند بنزین و گازوئیل در یک برنامه ۳ ساله، تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و ون و اختصاص بودجه مناسب برای توسعه مترو و قطار شهری از برنامه هایی است که آقای محمدی زاده از آن خبر داد.

کارشناسان علت اصلی آلودگی در این شهر را تردد خودروها و به خصوص اتومبیل های شخصی می دانند.

محمد رضا محمودی، معاون امور عمرانی استانداری تهران هم روز امروز، پنجشنبه اعلام کرد که در صورت تدوام آلودگی و تبدیل شرایط هوا به "وضعیت اضطرار" محدودیت ورود خودرو های تک سرنشین و موتور سیکلت ها به محدوده طرح ترافیک، که مرکز تهران را در بر می گیرد اجرا خواهد شد.

در سال های اخیر طرح های متعددی از سوی دولت ایران برای مقابله با آلودگی هوای تهران و ترافیک سنگین این شهر انجام داده است، اما این شهر همچنان یکی از آلوده ترین شهر های دنیاست.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست