تعدادی از زندانیان سیاسی اوین آزاد شدند

درگیری های پس از انتخابات ایران
Image caption بدنبال حوادث پس از انتخابات، حکومت ایران معترضان بسیاری را متهم به اغتشاش و دستگیر کرد

به دنبال درخواست صادق لاریجانی از آیت الله خامنه ای، تعدادی از زندانیان از جمله ۱۹ تن از فعالان سیاسی و دانشجویان بازداشتی بند ۳۵۰ زندان اوین آزاد شده اند.

رسانه های ایران گزارش کرده بودند که صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در آستانه عید غدیر از رهبر ایران خواستار عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان قضایی نیروهای مسلح شده بود که این درخواست مورد موافقت آیت الله خامنه ای قرار گرفت.

بر اساس گزارش رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان، از بعد از ظهر چهارشنبه تا صبح پنجشنبه نوزده نفر از زندانیان بند ۳۵۰ اوین آزاد شدند. تعدادی از این زندانیان در جریان وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته دستگیر شده بودند.

در فهرست منتشر شده از این زندانیان آزاد شده این اسامی به چشم می خورد: عباس کاکایی و علیرضا مرادی دو دانشجوی کرد دانشگاه تهران، امیر حسین کاظمی عضو شاخه جوانان نهضت آزادی، جواد ماهزاده روزنامه نگار، یاسر ترکمن دانشجوی دانشگاه امیر کبیر، آبتین غفاری، ناصر عبدالحسینی، امیر رضا عارفی و فتاح سبحانی.

برخی از این افراد آزاد شده در درگیری های روز عاشورا دستگیر شده بودند و حبس های قطعی چند ساله داشته اند.

شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در واکنش به عفو تعدادی از زندانیان سیاسی به بی بی سی فارسی گفت: "چرا در این شرایط و بعد از مدتها به فکر عفو افتاده اند؟ این را باید در محکومیت های ایران به نقض حقوق بشر و اینکه روز به روز نگرانی بین المللی از وخامت نقض حقوق بشر در ایران تشدید می شود، جستجو کرد."

خانم عبادی گفت: "خصوصا اینکه دولت ایران اعلام کرده که حاضر است در زمینه حقوق بشر با اتحادیه اروپا گفت و گو کند. بنابراین خیلی طبیعی است که باید حداقل به جهان نشان بدهد که قصد بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران را دارد. اما باید بگویم این اعمال کافی نیست."

گفته می شود طی روزهای آینده احتمالا تعداد بیشتری از بازداشت شدگان سیاسی آزاد خواهند شد.

شیرین عبادی با اشاره به دیگر زندانیان حوادث بعد از انتخابات گفت: "در شرایطی که زندانیان نامداری چون عبدالله مومنی آنچنان تحت شکنجه قرار گرفته اند و یا افرادی مانند بهاره هدایت بیش از هفت ماه است که از کلیه حقوق قانونی محروم هستند، حق دیدار حضوری با خانواده را پیدا نکرده اند و حتی اجازه تلفن زدن هم ندارند و همچنین در شرایطی که وکلا در زندان هستند، این عمل برای این که ایران به جهان بگویند که به سوی رعایت حقوق بشر می رود، کفایت نمی کند. با این کارها کسی قبول نمی کند که وضعیت حقوق بشر در ایران رو به بهبود است."

هنوز جزئیاتی درباره نحوه و شروط آزادی تعدادی از زندانیان منتشر نشده است.

بدنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، حکومت ایران معترضان بسیاری را متهم به اغتشاش و دستگیر کرد.

مطالب مرتبط