روزنامه نگار ایرانی؛ برنده جایزه برترین روزنامه نگار بریتانیا

سعید دهقانی کمالی
Image caption سعید کمالی دهقان برنده جایزه برترین روزنامه نگار سال بریتانیا، نفر دو از سمت چپ

انجمن مطبوعات خارجی بریتانیا، جایزه برترین روزنامه نگار سال خود را به سعید کمالی دهقان، روزنامه نگار ایرانی داد.

آقای کمالی دهقان، این جایزه را مشترکا با آنتونی توماس، کارگردان آمریکایی، بخاطر ساخت فیلم "برای ندا"، که فیلمی است درباره ندا آقاسطان دریافت کرده است.

این دو همچنین جایزه بهترین مستند سینمایی سال را هم دریافت کردند.

انجمن مطبوعات خارجی بریتانیا یکی از قدیمی ترین انجمن های روزنامه نگاری در جهان است. این انجمن نزدیک به یک دهه است که به روزنامه نگاران در عرصه های مختلف جایزه می دهد.

آقای کمالی دهقان به بی بی سی فارسی گفت: "امسال من جایزه بهترین مستند سال را برای مستند "برای ندا" از این انجمن دریافت کردم. در نهایت در پایان جوایز هم این انجمن جایزه ای داشت به عنوان برنده برندگان که از میان برندگان رشته های مختلف برای انتخاب روزنامه نگار سال بریتانیا برگزار می شد که من این جایزه را هم دریافت کردم."

کمک به پوشش خبری وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران از جمله دلایل تعلق گرفتن این جایزه به آقای کمالی دهقان اعلام شده است.

آقای کمالی دهقان با اشاره به شرایط سخت روزنامه نگاری در ایران گفت: "به نظر من اگر قرار است شناخت بهتری در جهان نسبت به شرایط جامعه ایران و اتفاقاتی که در این کشور می افتد وجود داشته باشد، این روزنامه نگاران ایرانی هستند که می توانند این کار را انجام دهند. "

او افزود: "به همین خاطر هر چه روزنامه نگاران ایرانی بتوانند برای رسانه های خارجی کار کنند و بیشتر خودشان در مود اتفاقات ایران توضیح دهند، می توانند به جریاناتی که در داخل ایران اتفاق می افتد کمک کنند."

آقای کمالی دهقان همچنین گفت: "به همین خاطر فکر می کنم این فرصتی است که روزنامه نگاران ایرانی بتوانند بیشتر درباره ایران صحبت کنند و رسانه های خارجی یا جامعه بین المللی را وادار کنند که بیشتر به مسائل حقوق بشر در داخل ایران بپردازند و فکر نکنند که تنها موضوع ایران مساله هسته ای یا موضوع تحریم اقتصادی است."

او گفت: "موضوع مهم امروز ایران بحث حقوق بشر است. روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشری که در زندان هستند. معترضان بازداشت شده بعد از انتخابات که هنوز در زندان هستند."

در مراسم برگزاری اعطای جوایز انجمن مطبوعات خارجی بریتانیا چهره هایی چون بوریس جانسون، شهردار لندن هم حضور داشتند.

مطالب مرتبط