صالحی: نیروگاه بوشهر بهمن‌ماه به شبکه سراسری برق وصل می‌شود

علی اکبر صالحی
Image caption آقای صالحی از واردات رادیودارو از روسیه خبر داده است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از پیوستن نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق این کشور در بهمن ماه امسال و استفاده از سوخت ایرانی در رآکتور تحقیقاتی تهران در شهریورماه سال آینده خبر داد.

آقای صالحی امروز شنبه ۶ آذر (۲۷ نوامبر) در تهران گفت: "درپوش قلب رآکتور اتمی بوشهر گذاشته شده است و الآن منتظر هستیم که آب درون قلب رآکتور آرام آرام گرم شود و با انجام تست هایی دیگر امیدوارم ظرف یکی - دو ماه آینده، بهمن ماه، شاهد جشن بزرگ اتصال برق نیروگاه بوشهر به شبکه سراسری باشیم".

انتقال سوخت به قلب نیروگاه بوشهر اواخر مرداد ماه امسال آغاز شد، اما مقامات ایران یک ماه و نیم بعد اعلام کردند که این کار به دلیل نشت یکی از استخرهای جنبی رآکتور متوقف شده است.

سوخت گذاری این رآکتور از اوایل آبان از سر گرفته شد.

مقامات ایران احتمال تأثیر کرم اینترنتی استاکس نت بر فعالیت این رآکتور را رد کرده اند، هرچند پذیرفته اند که بعضی کامپیوترهای شخصی کارکنان نیروگاه بوشهر به این کرم اینترنتی آلوده بوده است.

غنی سازی ۲۰ درصد

آقای صالحی در سخنان امروز خود همچنین گفته است که ایران به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ادامه می دهد و تا کنون ۳۵ کیلوگرم از این نوع اورانیوم تولید کرده است.

ایران غنی سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد را پس از آن آغاز کرد که مذاکرات برای دریافت سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و سه کشور روسیه، آمریکا و فرانسه شکست خورد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون ۶ قطعنامه علیه برنامه اتمی ایران صادر کرده است که توقف غنی سازی اورانیوم یکی از خواسته های اصلی آنها است.

ایران فعالیت صلح آمیز هسته ای و غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و تا کنون با وجود اعمال چهار دور تحریم بین المللی علیه این کشور، حاضر نشده است خواسته های شورای امنیت را بپذیرد.

آقای صالحی گفته است که تأسیسات غنی سازی ایران توانایی تولید ماهانه ۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را دارد و ایران می تواند "صفحه سوخت" مورد نیاز رآکتور تهران را تولید کند.

او گفت: "امیدوارم در شهریورماه آینده شاهد وارد کردن اولین مجتمع سوخت ساخت ایران به قلب رآکتور تهران باشیم".

رادیو دارو

از جمله مهمترین نتایج فعالیت رآکتور تحقیقاتی تهران تولید رادیودارو است.

مقامات ایران می گویند که با پایان یافتن ذخیره سوخت این رآکتور و در صورتی که تلاش ها که برای تهیه این سوخت به نتیجه نرسد، تعداد زیادی از بیماران ایرانی بدون دارو می مانند.

در این حال آقای صالحی از مذاکره ایران با روسیه برای واردات این نوع دارو خبر داده و گفته است: "امیدواریم در چند هفته آینده رادیوداروهای مورد نظر از روسیه به ایران منتقل شوند".

مطالب مرتبط