احمدی نژاد: اسناد ویکی لیکس ارزش ندارد

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که خودش هم منتظر است تا زمان حذف یارانه ها فرا برسد

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در گفتگو با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت که اسناد ویکی لیکس ارزشی ندارد و "از نظر ما فاقد اعتبار است."

آقای احمدی نژاد گفت: انتشار اسناد ویکی لیکس یک شیطنت است و تاثیری در روابط ما با کشورها نخواهد گذاشت. ما اعتبار حقوقی و قانونی برای این اسناد قائل نیستیم و این را یک بازی بی ارزش می دانیم.

در بخشهایی از اسناد منتشر شده آمده که برخی سران کشورهای عربی همسایه ایران از آمریکا خواسته بودند که به ایران حمله نظامی کند.

به گفته رئیس جمهوری ایران اطلاعات به سایت ویکی لیکس درز پیدا نکرده بلکه به طور برنامه ریزی شده ای منتشر می شود.

به گفته آقای احمدی نژاد بخش های از دولت آمریکا خودشان اسناد را تولید می کنند و خودشان هم آن را منتشر و سپس تحلیل می کنند.

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که "این اسناد آنقدر بی ارزش هستند که حتی آدم نباید وقتش را تلف کند که آنها را مرور کند".

زمان حذف یارانه ها

یکی از مهمترین برنامه هایی که اکنون دولت در صدد اجرای آن است، برنامه حذف یارانه هاست اما دولت تاکنون در باره زمان شروع آن سکوت کرده است.

آقای احمدی نژاد در این نشست خبری در پاسخ به پرسشی در باره برنامه حذف یارانه ها گفت: خودم هم منتظر هستم که روز اعلام برنامه حذف یارانه ها فرا برسد.

دولت می گوید به حساب هر نفر چهل هزارو پانصدتومان واریز کرده و بعد از حذف یارانه ها افراد می توانند از این پول استفاده کنند.

بنابر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه خواهد شد.

قرار است یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر، شکر، در مدت پنج سال حذف شده و این کالاها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه شود.

در قانون حذف یارانه ها پیش بینی شده است که دولت در سال جاری، از محل افزایش قیمت کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز، دولت می تواند ۲۰ هزار میلیارد تومان (۲۰ میلیارد دلار) درآمد داشته باشد.

نیمی از درآمدها به صورت نقدی بین خانوارها توزیع خواهد شد.

برنامه هسته ای

سئوال درباره برنامه هسته ای یکی از مهمترین پرسشهای خبرنگاران بود که آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت: ما همیشه آماده همکاری هسته ای بوده ایم ولی هیچگاه در باره حقوق هسته ای گفتگو نمی کنیم.

به گفته آقای احمدی نژاد، آژانس بین المللی انرژی "تحت فشار سیاسی اربابان قدرت و ثروت مواضعی اتخاذ کرده البته در گزارش اخیر با وجود این که اشکالات بسیاری به آن وارد است یک قدم به حقیقت نزدیک شده است."

رئیس جمهوری گفت که گزارش اخیر آژانس، اشکالات فراوانی دارد از جمله این که برخی اسناد محرمانه ما را منتشر کردند که این خلاف قانون است.

خبرنگاری در باره خروج شرکت های ژاپنی از ایران و توسعه فعالیت های شرکت های چینی پرسید و گفت که آیا این به معنی جایگزین شدن شرکت های چینی به جای شرکت های ژاپنی است؟ آقای احمدی نژاد پاسخ داد که این سئوال را باید از شرکت های ژاپنی پرسید.

آقای احمدی نژاد گفت که شرایط ژاپنی ها را درک می کند اما وقت آن رسیده که "که دولت و ملت ژاپن در مقابل فشارهای غیرقانونی آمریکا بایستند."

خبرنگاری گفت که غربی ها تلاش می کنند تا نشان دهند که ایران در انزوا قرار دارد اما آقای احمدی نژاد پاسخ داد که " در ادبیات نظام سلطه، واژه ها مفاهیم متفاوتی از آنچه در کتابهای لغت آمده است، پیدا کرده است."

آقای احمدی نژاد در ادامه پاسخ به این سئوال گفت: "وقتی می گویند ایران منزوی شده یعنی خودشان منزوی شده اند و وقتی می گویند اقتصاد ایران ضعیف شده یعنی اقتصاد ایران رو به پیشرفت و قدرتمند شدن است. وقتی می گویند در کشور دیکتاتوری وجود دارد یعنی در آن کشور آزادی است و وقتی می گویند در کشوری آزادی وجود دارد یعنی در آن کشور استبداد حاکم است."

تغییر ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی

آقای احمدی نژاد در باره تصمیم مجلس در باره تغییرات در مجمع عمومی بانک مرکزی گفت که تذکر قانون اساسی داده شده و مصوبه به کمیسیون تلفیق برگشته و "انشاء الله اصلاح خواهد شد."

در حال حاضر، رئیس جمهوری، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزیر بازرگانی و یکی از وزرا به انتخاب هیات وزیران اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند.

رئیس کل بانک مرکزی نیز به پیشنهاد رئیس جمهوری و تائید مجمع عمومی و حکم رئیس جمهوری انتخاب می شود.

اما در مصوبه اخیر مجلس ایران، مجمع عمومی بانک مرکزی از ۱۱ عضو تشکیل می شود و هر یک فقط برای یک دوره ده ساله انتخاب خواهند شد.

بر اساس این مصوبه ترکیب یازده نفره مجمع "وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری، دادستان کل کشور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و هفت اقتصاددان با حداقل ۱۵ سال تجربه" خواهد بود.

مطالب مرتبط