به روز شده:  12:10 گرينويچ - دوشنبه 29 نوامبر 2010 - 08 آذر 1389

جامعه ایران

تدابیر تازه برای مقابله با آلودگی هوای تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

با ادامه آلودگی شدید هوای تهران، تدابیر ویژه ای در این شهر به اجرا گذاشته شده است.

در حالیکه مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا گفته است شاخص آلودگی هوا در تهران همچنان در وضعیت هشدار است، از روز دوشنبه، 8 آذر (29 نوامبر)، تردد خودروها در سطح شهر تهران به صورت زوج و فرد خواهد بود و در روز دوشنبه، تنها خودروهایی مجاز به رفت و آمد هستند که آخرین شماره سمت راست پلاک آنها زوج باشد.

محدویت تردد در تهران براساس شماره پلاک خودروها یکی از شیوه هایی است که در گذشته هم برای مقابله با آلودگی هوا در این شهر به کار رفته است.

به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران، محدودیت تردد در شهر شامل خودروهای دارای مجوز هم می شود اما اتومبیل های سرویس مدارس، خوردوهای امدادی و سرویس ادارات از این طرح مستثنی شده اند.

این طرح تا بازگشت شرایط به وضعیت عادی همچنان اجرا می شود.

علاوه بر محدودیت رفت و آمد خودروها در تهران، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفته است که بنا به تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته کلیه ادارات دولتی، مدارس شهر تهران، شهر ری و شمیرانات تعطیل خواهند بود.

همچنین، استاندار تهران گفته است که با تصویب هیات دولت، ادارات در این شهر یک ساعت زودتر از زمان معین تعطیل می شوند تا زمان تعطیلی این مراکز با ترافیک متراکم عصر تلاقی نکند.

در همین زمینه، خبرگزاری فارس پیشنهاد مدیرکل محیط زیست استان تهران را در مورد ممنوعیت تردد خودروهای قدیمی در تهران منتشر کرده است.

به گزارش فارس، وی توصیه کرده است برای مقابله بلند مدت با آلودگی هوا در تهران، از سال آینده خودروهای مدل زیر سال 1383 (2004) اجازه تردد در شهر را نداشته باشند و تنها به اتومبیل هایی اجازه رفت و آمد درتهران داده شود که با استاندارد یورو 4 منطبق باشند.

استانداردهای یورو به ضوابط مصوب اتحادیه اروپا در مورد گازهای خروجی از موتور خودروها و میزان آلودگی ناشی از آن ارتباط دارد و استاندارد یورو 4 در سال 2005 برای انواع خودروهای قابل فروش در کشورهای عضو به اجرا گذاشته شد.

مقامات شهر تهران از هفته گذشته بروز شرایط اضطراری آلودگی هوا را در این شهر اعلام کردند و چهارشنبه هفته گذشته در این شهر تعطیل عمومی اعلام شد.

مقامات بهداشتی به بیماران و سایر افراد آسیب پذیر هشدار داده اند که از رفت و آمد در سطح شهر خودداری ورزند.

خبرگزاری کار ایران به نقل از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش کرده است که به دلیل آلودگی هوای تهران، بیماری های تنفسی 30 درصد افزایش یافته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.