مراسم خاکسپاری فیزیکدان مقتول ایرانی برگزار شد

مجید شهریاری
Image caption مقامات ایرانی کشورهای خارجی را به دست داشتن در ترور مجید شهریاری متهم کرده اند

پیکر فیزیکدان ایرانی که روز دوشنبه ( 8 آذر) ترور شد، بامداد امروز، چهارشنبه در تهران به خاک سپرده شده است.

صبح روز چهارشنبه، 10 آذر (1 دسامبر)، جنازه مجید شهریاری، استاد فیزیک دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتی (ملی) ایران، از محل این دانشگاه تا امامزاده صالح تجریش، مکان خاکسپاری او، تشییع شد.

به گفته منابع دولتی ایران، صبح روز دوشنبه، هنگامی که مجید شهریاری همراه با همسرش با اتومبیل راهی محل کار خود در دانشگاه بود موتور سواران ناشناس با انفجار بمب، او را به قتل رساندند و همسرش را زخمی کردند.

این واقعه در نزدیکی دانشگاه روی داد و گفته شده است که تقریبا همزمان با آن، یک استاد دیگر فیزیک همین دانشگاه به نام فریدون عباسی دوانی و همسرش هم به همین ترتیب هدف سوء قصد قرار گرفته اما آسیب چندانی ندیدند.

در مراسم تشییع جنازه مجید شهریاری، تعدادی از مقامات ارشد حکومتی از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس، علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه پیشین و مشاور رهبر جمهوری اسلامی، پرویز دوانی، معاون پیشین رئیس جمهوری و استاد دانشگاه بهشتی، محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه ها حضور داشتند.

در این مراسم، علی اکبر صالحی در سخنانی ترور آقای شهریاری را با مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی که قرار است هفته آینده در ژنو برگزار شود مرتبط دانست.

Image caption شماری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی در مراسم تشییع جنازه شرکت کردند

آقای صالحی با تکرار این اتهام که قدرت های خارجی مسئول قتل دکتر شهریاری بوده اند، گفت: "این خبیثان پیش از مذاکرات پیش رو می خواستند شمه ای از گزند سیاسی خود را که همان چماق و هویج است نشان دهند."

اشاره رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به رویکرد کشورهای عضو گروه 1+5 در قبال برنامه اتمی ایران است که وارد کردن فشار از طریق تحریم های اقتصادی و محدودیت های سیاسی در صورت ادامه این برنامه ها، و ارائه مشوق های فنی، اقتصادی و سیاسی برای ترغیب جمهوری اسلامی به تغییر این سیاست را دنبال می کنند.

اتهام علیه دولتهای خارجی

آقای صالحی بدون نام بردن از کشوری خاص و یا اشاره به مدارک مشخصی در مورد دست داشتن دولت های خارجی در ترور مجیدی شهریاری، بر پایداری جمهوری اسلامی در راه خود تاکید کرد.

این مقام ایرانی ترور شهریاری را نشانه دورویی کشورهای غربی در حمایت از حقوق بشر قلمداد کرد و خطاب به این کشورها گفت: "ای حقیران، قول می دهیم همانگونه که صدام را از چاه ذلت بیرون کشیدید، ما هم شما حقیران را روزی از قعر چاه ذلت بیرون بکشیم."

کوتاه مدتی پس از قتل مجید شهریاری در روز دوشنبه، علی اکبر صالحی اعلام کرد که این فیزیکدان مقتول از دانشجویان او بوده و در یک طرح مهم ملی فعالیت داشته است اما به نوع فعالیت او اشاره ای نکرد.

Image caption بر خلاف مجید شهریاری، نام فریدون عباسی در فهرست تحریمهای سازمان ملل دیده می شود

در مراسم تشییع جنازه فیزیکدان ایرانی، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم در سخنانی، "استکبار جهانی" را به ترور شهریاری متهم کرد و این اقدام را با صدور قطعنامه های تحریم بین المللی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد مرتبط دانست.

آقای جلیلی این نظر مقامات جمهوری اسلامی را تکرار کرد که تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی تاثیری نداشته و افزود: "آنها از همه ظرفیت هایی که داشته اند، نظیر قطعنامه، تحریم و فشارهای سیاسی استفاده کرده اند و با نتیجه نگرفتن از آنها، امروز به ترور روی آورده اند که این موضوع نشانگر استیصال و به بن بست رسیدن آنهاست."

در حالیکه قطعنامه های تحریم بین المللی ایران با همکاری ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا و رای مثبت اعضای دایم و دوره ای شورای امنیت تصویب شده است، آقای جلیلی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: "این یک رسوایی بزرگ برای شورای امنیت سازمان ملل است که تروریست ها قطعنامه های آن را اجرایی می کنند."

ظاهرا اشاره آقای جلیلی به گزارش ترور نافرجام فریدون عباسی دوانی است که در جدیدترین قطعنامه شورای امنیت، به ارتباط با برنامه های هسته ای غیر مجاز ایران متهم شده و هدف تحریم بین المللی قرار گرفته است.

پیش از این هم برخی مقامات دولتی ایران گفته بودند که تروریست ها با استفاده از قطعنامه های شورای امنیت، دو استاد فیزیک دانشگاه را انتخاب کردند و هدف حمله قرار دادند هر چند نام مجید شهریاری در هیچیک از قطعنامه های شورای امنیت ذکر نشده است و تنها پس از ترور او بود که رئیس سازمان انرژی اتمی ارتباط این استاد دانشگاه را با طرح های هسته ای دولتی مطرح کرد.

'نقش قطعنامه شورای امنیت در ترور'

پس از انتشار خبر سوء قصد به جان مجید شهریاری و فریدون عباسی، و در حالیکه مقامات پلیس از آغاز تلاش برای یافتن عوامل و انگیزه این عاملان این حملات سخن می گفتند، برخی منابع خبری در ایران از دست داشتن کشورها و سازمان های خارجی در این سوء قصد سخن گفتند و ایالات متحده و اسرائیل را عامل سازماندهی و اجرای این حملات معرفی کردند.

در مراسم تشییع پیکر مجید شهریاری، محمد محمدیان، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها نیز در توضیح انگیزه ترور وی، کشته شدن سه دانشجوی ایرانی در جریان تظاهرات ضد آمریکایی در بیش از پنج دهه پیش را یادآور شد و گفت: "در قیاس با شانزده آذر سال 1332 که سه تن از دانشجویان استکبار ستیز به شهادت رسیدند، آذرماه امسال نیز اساتیدی در دانشگاه به دلیل ایستادگی در برابر استکبار مورد حمله قرار گرفتند."

Image caption احمدی نژاد "تک تک اعضای شورای امنیت" را به محاکمه تهدید کرد

پیشتر، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، شورای امنیت سازمان ملل را مسئول این ترورها دانست و در سخنانی در شامگاه سه شنبه گفت که "تقاص خون آنان" را خواهد گرفت و افزود: "اگر ترورها تکرار شود، تک تک اعضای دایم شورای امنیت را به محاکمه می کشانیم."

آقای احمدی نژاد انتشار نام چند ایرانی در قطعنامه های شورای امنیت را عامل ترور مجید شهریاری معرفی کرد و با متهم کردن سازمان ملل به همکاری با اسرائیل، گفت "ذکر نام دانشمندان فقط گرا دادن" به قاتلان اسرائیلی است.

در قطعنامه های شورای امنیت، در کنار چند فیزیکدان ایرانی که به ارتباط به برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی متهم شده اند، شماری از مقامات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و نظامی جمهوری اسلامی هم با ذکر نام هدف تحریم قرار گرفته اند اما تا کنون گزارشی از سوء قصد به جان آنان انتشار نیافته است.

پس از انتشار خبر ترور مجید شهریاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که دولت او تروریسم را در هر شکل و در هر کجای جهان روی دهد محکوم می داند اما در مورد سوء قصد به جان این فیزیکدان ایرانی جزئیاتی در اختیار ندارد.

سوء قصد به جان مجید شهرباری کمتر از یک سال پس از ترور مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، روی داد که در جریان انفجار بمب کارگذاشته شده در یک دستگاه موتور سیکلت در مقابل منزلش به قتل رسید هر چند منابع جمهوری اسلامی ارتباط او با برنامه های هسته ای دولتی را مطرح نکردند.

روز گذشته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، با یادآوری شباهت های بین ترور مجید شهریاری و مسعود علیمحمدی، از مقامات امنیتی و انتظامی خواست تا عوامل آن حادثه را دستگیر کنند.

آقای دولت آبادی در مورد پرونده ترور مسعود علیمحمدی گفت: "از همان سال در این پرونده را داشتیم و البته باید افرادی دستگیر شوند و سپس از آنها تحقیق شود."

مطالب مرتبط