ایران، سفیر سوئیس را احضار کرد

خلیج فارس
Image caption نام رسمی آبهای جنوب ایران و کشورهای عرب حاشیه آن، خلیج فارس است

وزارت امورخارجه ایران، سفیر سوئیس در این کشور را احضار کرد. دلیل این احضار، اعتراض ایران به استفاده از "نام جعلی" برای خلیج فارس در مکاتبات نیروی دریایی آمریکا عنوان شده است.

وزارت امورخارجه ایران، امروز (چهارشنبه دهم آذر - اول دسامبر) با احضار لیویا لئو آگوستی، سفیر سوئیس در ایران، یادداشت اعتراضی خود را درباره استفاده نیروی دریایی آمریکا و دو نفر از معاونان وزیر خارجه این کشور از واژه "خلیج عربی" به جای خلیج فارس، به سفیر سوئیس تقدیم کردند.

به گزارش خبرگزاری های ایران، خانم لئو آگوستی پس از دریافت نامه اعلام کرد که مراتب اعتراض ایران را به دولت آمریکا منعکس خواهد کرد.

از هنگام قطع روابط سیاسی میان ایران و آمریکا در سالهای نخست پس از انقلاب اسلامی ایران، سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در ایران، عمل می کند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران هم، امروز (چهارشنبه) به خبرنگاران گفت: "وقتی برخی از مقامات رسمی مثل مقامات آمریکایی خود را به تجاهل زده و به رغم اسناد روشن تاریخی از واژه جعلی در رابطه با خلیج فارس استفاده می کنند، افکار عمومی ایران به واقع تحریک می شود."

در حالیکه برخی از نهادهای رسمی و غیر رسمی در شماری از کشورهای عرب عنوان "خلیج عربی" را به جای نام خلیج فارس به کار می گیرند، این اقدام همواره از سوی ایرانیان تقبیح شده و معمولا اعتراض رسمی دولت ایران را نیز در پی داشته است.

عنوان "خلیج عربی" به جای خلیج فارس برای نخستین بار در دهه ۱۹۶۰ در برخی از رسانه ها و نشریه های کشورهای عرب دیده شد.

جمال عبدالناصر رئیس جمهور پیشین مصر، از مبتکران تغییر نام خلیج فارس و بخشی از مناطق جنوب غرب ایران بود.

با اینهمه، نام خلیج عربی تنها مورد استفاده برخی از نهادها و سازمان های کشورهای عربی بوده و در سایر نقاط جهان رواج نیافته است.

سازمان ملل متحد نیز عنوان خلیج عربی را به رسمیت نمی شناسد و در متون رسمی، همچنان نام خلیج فارس را به کار می برد.

مطالب مرتبط