روسیه: سوخت گذاری نیروگاه هسته ای بوشهر پایان یافت

سوخت گذاری بوشهر
Image caption با تکمیل سوخت گذاری نیروگاه انتظار می رود برق تولیدی به زودی وارد شبکه سراسری شود

سوخت گذاری نیروگاه اتمی بوشهر تکمیل شده است.

روز پنجشنبه، ۱۱ آذر (۲ دسامبر)، شرکت روسی اتم استروی اکسپورت، شرکت روسی طرف قرارداد احداث نیروگاه اتمی بوشهر، با صدور اطلاعیه ای گفت که فرآیند سوخت گذاری رآکتور هسته ای بوشهر تکمیل شده و این نیروگاه برای تولید برق آماده می شود.

در این اطلاعیه آمده است که احداث و فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر با ضوابط و مقررات بین المللی مربوط به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای منطبق بوده و این نیروگاه، زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی ساخته شده است.

اطلاعیه شرکت روسی یک روز پس از آن انتشار می یابد که منابع خبری داخلی ایران از خاتمه موفقیت آمیز عملیات انتقال سوخت به قلب رآکتور نیروگاه بوشهر خبر دادند.

براساس این گزارش، آخرین مرحله سوخت گذاری در رآکتور اتمی در مراسمی با حضور علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، صورت گرفت.

آقای صالحی در این مراسم گفت که در تمامی مراحل انتقال سوخت، آزمایش های لازم انجام شده و افزود که نبروگاه اتمی بوشهر به صورت پلکانی و با ظرفیت چهل، هفتاد و پنج و صد در صد در مدت شش تا نه ماه به ظرفیت اسمی خود می رسد.

به گفته وی، این نیروگاه پس از رسیدن به ظرفیت اسمی، هزار مگاوات برق تولید خواهد کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که انتظار می رود تا اواخر بهمن ماه سال جاری برق تولیدی این نیروگاه وارد شبکه سراسری برق شود.

آقای صالحی گفت این نیروگاه با رسیدن نیروگاه به چهل درصد ظرفیت اسمی و تولید چهارصد مگاوات به شبکه سراسری متصل می شود و ابراز امیدواری کرد تا اواخر فروردین ماه سال آینده، سطح تولید نیروگاه به ظرفیت اسمی هزار مگاوات برسد.

Image caption به گفته علی اکیر صالحی تا اوایل سال آینده نیروگاه به ظرفیت اسمی خود می رسد

به گفته آقای صالحی، پس از راه اندازی نیروگاه، این تاسیسات به مدت یک سال در سطح تولید یک هزار مگاوات برق تحت گارانتی روسیه است و بعد از آن به طور کامل به بهره برداران ایرانی واگذار می شود.

نیروگاه بوشهر در صورت رسیدن به ظرفیت کامل تولید، حدود دو و نیم درصد از برق مورد نیاز ایران را تامین خواهد کرد.

سابقه برنامه ساخت نیروگاه اتمی بوشهر به سال ۱۹۷۵ و زمانی می رسد که ایران به دلیل گسترش مصرف داخلی، به خصوص توسط واحدهای تولیدی، با کمبود برق مواجه بود.

پس از انقلاب سال ۱۹۷۹، این طرح کنار گذاشته شد و قراردادهای آن عمدتا به ابتکار جمهوری اسلامی لغو شد.

از اوایل دهه ۱۹۹۰، جمهوری اسلامی بار دیگر در صدد احیای طرح نیروگاه اتمی بوشهر برآمد و در سال ۱۹۹۲، تفاهم نامه اولیه و در سال ۱۹۹۵، قرارداد نهایی ساخت نیروگاه با طرف روسی امضا شد.

تکمیل طرح نیروگاه بارها به تعویق افتاده و مشکلات فنی و مالی به عنوان دلیل تاخیر در راه اندازی این نیروگاه عنوان شده است.

سوخت مورد نیاز نیروگاه توسط طرف روسی تامین می شود که در عین حال، مسئول خارج کردن و انتقال پسمانده سوختی اتمی نیز خواهد بود.

ایالات متحده و کشورهای غربی ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را مغایر تعهدات هسته ای ایران ندانسته اند و از مشارکت روسیه در این طرح حمایت کرده اند.

مطالب مرتبط