صالحی: حفاظت از دانشمندان هسته‌ای چند برابر می شود

تصویری از اتومبیل فیزیکدان ایرانی که به آن سوء قصد شد
Image caption در یکسال گذشته سه استاد فیزیک دانشگاه های ایران مورد سوء قصد قرار گرفته اند

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از افزایش تدابیر امنیتی برای محافظت از دانشمندان هسته‌ای این کشور خبر داد.

آقای صالحی، روز پنجشنبه (یازدهم آذر - دوم دسامبر) گفت: "ما بیش از ده‌ها و صدها نفر از دانشمندان و متخصصان‌مان را در بیش از یکسال گذشته، تحت محافظت و مراقبت جدی قرار داده ایم."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین درباره نحوه محافظت از مجید شهریاری، فیزیکدان ایرانی که روز هشتم آذر ترور شد، گفت: "محل سکونت دکتر شهریاری خانه خودش نبوده است و تحت محافظت قرار داشته است اما اقدام تروریستی آنها لحظه‌ای بود."

او همچنین از اتخاذ تدابیر جدید برای محافظت بیشتر از دانشمندان هسته ای ایران خبر داد و گفت که شیوه های محافظت از این افراد تغییر خواهد یافت و "محافظت هم چند برابر" خواهد شد.

صبح روز دوشنبه (هشتم آذر)، هنگامی که مجید شهریاری همراه با همسرش با اتومبیل راهی محل کار خود در دانشگاه بود، موتور سواران ناشناس با اتصال بمب به بدنه خودرو حامل او و انفجار بمب، او را به قتل رساندند و همسرش را زخمی کردند.

این واقعه در نزدیکی دانشگاه شهید بهشتی تهران روی داد و تقریبا همزمان با آن، یک استاد دیگر فیزیک همین دانشگاه به نام فریدون عباسی دوانی و همسرش هم به همین ترتیب هدف سوء قصد قرار گرفتند اما آسیب چندانی ندیدند.

در واکنشی دیگر، رضا امرالهی، رئیس دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه امیرکبیر تهران هم خواستار حفاظت بیشتر از دانشمندان هسته‌ای این کشور شد.

لاریجانی از فیزیکدان مضروب عیادت کرد

در همین حال، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، به عیادت فریدون عباسی دوانی رفت.

آقای دوانی، صبح روز دوشنبه (هشتم آذر) در حالی که همراه با راننده و همسر خود عازم دانشگاه شهید بهشتی بود، در اقدامی مشابه با ترور آقای شهریاری، توسط موتور سواران ناشناس مورد سوء قصد قرار گرفت اما با متوجه شدن نصب بمب دستی بروی بدنه خودرو، او و دیگر سرنشینان فرصت یافتند که خود را از داخل خودرو به بیرون برسانند.

سوء قصد به جان این دو فیزیکدان کمتر از یک سال پس از ترور مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، روی داد که در جریان انفجار بمبی به قتل رسید که در یک دستگاه موتور سیکلت در مقابل منزلش کار گذاشته شده بود، هر چند منابع جمهوری اسلامی ارتباط او با برنامه های هسته ای دولتی را مطرح نکردند.

روز گذشته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، با یادآوری شباهت های بین ترور مجید شهریاری و مسعود علیمحمدی، از مقامات امنیتی و انتظامی خواست تا عوامل آن حادثه را دستگیر کنند.

آقای دولت آبادی در سخنان روز گذشته خود با انتقاد تلویحی از طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده ترور آقای علیمحمدی گفت: "امیداوریم سرعت عمل در مشخص شدن عاملان اصلی این پرونده بیبشتر شود."

هنوز هیچ گروهی مسئولیت سوء قصد به جان این دو فیزیکدان ایرانی را بر عهده نگرفته اما رادیو و تلویزیون دولتی گفته است که "دشمنان" جمهوری اسلامی که متوجه بی تاثیر بودن تحریم های اقتصادی شده اند، "همچون گذشته از حربه ناکارآمد ترور استفاده کرده اند."

مطالب مرتبط