عبدالله شهبازی 'به طور موقت آزاد شد'

عبدالله شهبازی
Image caption آقای شهبازی در کتاب اینترنتی خود اسنادی علیه چند چهره نظامی و سیاسی قدرتمند منتشر کرده بود که می‌گوید از برادر رئیس جمهوری ایران گرفته است

عبدالله شهبازی، پژوهشگر تاریخ که در پی محکومیت به تحمل حبس به دلیل انتشار کتابی اینترنتی در مورد زمین‌خواری در استان فارس بازداشت شده بود، موقتا آزاد شد.

آقای شهبازی که ساکن شیراز است، روز جمعه ۱۲ آذر (۳ دسامبر) در وبسایت خود نوشت که "طبق رأی کمیسیون پزشکی قانونی استان فارس و دستور مقام قضایی" و به علت "وضع وخیم جسمانی و تشدید بیماری قلبی" به طور موقتی از بازداشتگاه نیروی انتظامی به خانه منتقل شده است.

او روز چهارشنبه ۱۰ آذر برای گذراندن محکومیت حبس خود توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت شده بود.

آقای شهبازی به دلیل انتشار کتاب اینترنتی "زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز" و بنا بر شکایت عبدالعلی جعفری، فرمانده پیشین سپاه ناحیه مقاومت فارس و فرمانده پیشین سپاه حفاظت انصار المهدی، ابراهیم عزیزی، فرمانده پیشین بسیج و فرماندار سابق شیراز و چند شخص دیگر که در کتاب مذکور به زمین خواری و فساد متهم شده بودند، به تحمل یک سال و نیم زندان محکوم شده است.

کتاب "زمین و انباشت ثروت" در فروردین ماه سال ۱۳۸۷ در وبسایت آقای شهبازی منتشر شد و جنجال های زیادی به دنبال داشت.

آقای شهبازی می گوید که برکناری آقای جعفری از فرماندهی سپاه انصار المهدی و کناره گیری محی الدین حائری شیرازی، امام جمعه پیشین شیراز، بر اثر افشاگری های این کتاب بوده است.

او در دفاعیاتش در دادگاه اعلام کرده بود که بخش عمده اسناد و مدارک استفاده شده در کتاب را داوود احمدی نژاد، برادر رئیس جمهوری ایران و رئیس وقت بازرسی ویژه ریاست جمهوری در اختیار او قرار داده است.

آقای شهبازی که زمانی به حزب توده ایران گرایش داشت، پس از انقلاب، به نوشته خود، در "مباحثه نظری" با احسان طبری (عضو سرشناس حزب توده که توسط حکومت اسلامی دستگیر شده بود) با حسین شریعتمداری، مدیرمسئول فعلی روزنامه کیهان همکار بود و در "مسلمان شدن" آقای طبری نقش داشت.

آقای شهبازی در یکی از نوشته هایش، خود را "بنیانگذار نامدارترین و موثرترین موسسه پژوهشی وزارت اطلاعات، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی" معرفی می کند و می نویسد که یک دهه گرداننده این موسسه بوده است.