احمدی نژاد: غرب فرصت گفت و گو را از دست ندهد

احمدی نژاد
Image caption احمدی نژاد برای گفت و گو بر سر مسائلی مانند اقتصاد، مساله اتمی، امنیت بین المللی و حل مشکلات جهانی ابراز آمادگی کرد

محمود احمدی نژاد در آستانه دیدار مذاکره کنندگان اتمی ایران و گروه ۱+۵، به اعضای این گروه توصیه کرد از فرصت گفت و گو با کشورش به خوبی استفاده کنند.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود بیانیه تهران را مبنای خوبی برای همکاری و مذاکره با گروه ۱+۵ دانست و ابراز امیدواری کرد سران کشورهای غربی آن قدر "سر عقل آمده باشند" که از فرصت مذاکره با ایران نهایت استفاده را بکنند.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران این هفته به سوئیس سفر می کند تا در شهر ژنو با کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ مذاکره کند.

گفت و گوهای هسته ای ایران و این گروه پس از نزدیک به ۱۵ ماه وقفه از سرگرفته می شود.

آقای احمدی نژاد در سخنان روز شنبه خود در تهران برای گفت و گو با کشورهای غربی درباره موضوع هایی مانند "مسائل اقتصادی، مساله هسته ای، امنیت بین المللی، سیاست بین المللی و حل مشکلات جهانی" اعلام آمادگی کرد.

رئیس جمهوری ایران گفت: "به نفع آنهاست که ایران هسته ای را بپذیرند زیرا در غیر این صورت خود را در دنیا منزوی می کنند."

همزمان، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران ضمن استقبال از گفت و گوهای پیش رو، تاکید کرد کشورش بر سر "حق مسلم هسته ای" خود مذاکره نخواهد کرد.

آقای جلیلی که در یک مصاحبه مطبوعاتی در تهران صحبت می کرد، گفت: "حقوق ملت ایران مفروض گفت‌وگوهاست و به هیچ عنوان نمی ‌تواند موضع گفت‌وگو باشد."

او با انتقاد از تحریم های بین المللی علیه کشورش گفت: " طرف گفت‌وگو در این ۱۵ ماه (وققه در مذاکرات) در یک راهبرد غلط به اسم فشار، مسیری را طی کرد که امروز بی‌فایده بودن و پرهزینه بودن آن مسیر را بیش از همیشه تجربه می‌کند."

آقای جلیلی با رد دیپلماسی دو مسیره کشورهای غربی، گفت: "سوال های و پیشنهادهای روشنی داریم که به صراحت در نامه ۱۵ تیرماه اعلام کرده‌ایم. هرگونه مسیر آینده براساس رفتار طرف مقابل تنظیم خواهد شد."

دیپلماسی دو مسیره آمریکا و کشورهای غربی در برابر برنامه اتمی ایران شامل کاربرد همزمان فشار اقتصادی در کنار تلاش برای پیشبرد گفت و گوهاست.

مطالب مرتبط