به روز شده:  13:07 گرينويچ - 05 دسامبر 2010 - 14 آذر 1389

پرونده هسته ای ایران

صالحی: در تولید کیک زرد خودکفا شدیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ایران می گوید که اولین محموله کیک زرد تولید شده در مجتمع گچین بندرعباس به سایت هسته ای اصفهان منتقل شده و این کشور به خودکفایی در تولید کیک زرد دست یافته است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم ورود اولین محموله کیک زرد به سایت هسته ای اصفهان گفته که "غربی ها دل بسته بودند که ممکن است ما در تولید مواد اولیه تولید سوخت مشکل داشته باشیم اما این نمونه اولین محموله کیک زرد ارسالی از معدن گچین است که تحت نظارت و حسابرسی آژانس نیز قرار دارد."

مایک همر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، که برای شرکت در مذاکرات اعضای گروه پنج به علاوه یک با ایران در ژنو به سر می برد، در واکنش به این سخنان آقای صالحی به بی بی سی گفت: "این خبر غیرمنتظره نبود. چون ایران برای برنامه هسته ای خود به کیک زرد احتیاج دارد و بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر کردن کیک زرد به ایران ممنوع است."

آقای همر گفت اعلام این خبر در آستانه مذاکرات روز دوشنبه در ژنو، سوال ها و ابهامات در مورد برنامه هسته ای ایران را افزایش می دهد، آن هم در شرایطی که در آستانه دور جدید مذاکرات در ژنو، ایران نیاز دارد اطمینان جامعه بین المللی را جلب کند.

ایران تاکنون از کیک زرد وارداتی استفاده می کرده که مقادیر زیادی از آن در اواسط دهه 1970 از آفریقای جنوبی خریده بود. برخی گزارشها حاکی از آن بود که این کیک زرد وارداتی در حال تمام شدن است ولی ایران می گوید که اکنون می تواند آن را در داخل تولید کند.

به گفته آقای صالحی، با اقدام تازه در تولید کیک "گامی دیگر در تامین نیازهای صنعت هسته ای با قدرت برداشته شد."

کیک زرد (yellow cake) در واقع خاک معدنی اورانیوم است که بعد از تصفیه و فرآوری از سنگ معدن اورانیوم تهیه می شود.

ایران برای تامین کیک زرد مورد نیاز در معدن اورانیوم ساغند یزد و اردکان نیز سرمایه گذاری کرده است و به گفته آقای صالحی، معدن ساغند به زودی به بهره برداری می رسد و "روند ساخت تاسیسات کیک زرد اردکان هم شتاب گرفته است."

آقای صالحی گفته که "می خواهیم در عرض چند سال (حدود چهار یا پنج سال) کشور را به لحاظ اکتشاف و استخراج و تامین مواد اولیه تامین کنیم."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از ارائه اطلاعات در باره محموله کیک زرد خودداری کرده و به خبرنگاران گفته که "اکنون به ارائه اطلاعات در باره داشته های خود از منابع اورانیوم ورود نمی کنیم و حتی وزن این محموله و محموله های آینده را اعلام نمی کنیم."

صالحی

آقای صالحی می گوید که از این پس به طور مستمر کیک زرد از بندرعباس به سایت اصفهان منتقل می شود

یک منبع آگاه به بی بی سی فارسی گفت میزان نیاز روزانه ایران به کیک زرد حدود یک تن است که در حال حاضر عملا چنین امکانی در این کشور وجود ندارد.

آقای صالحی ابراز امیدواری کرده که در چند سال آینده ایران بتواند تمام نیاز خود را از داخل کشور تامین کند.

در روزهای گذشته به خصوص بعد از ترور دو فیزیکدان ایرانی،مقامات رسمی در ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی را به انتشار اطلاعات محرمانه هسته ای متهم کرده اند.

آقای صالحی گفت که "به هیچ عنوان نخواهیم پذیرفت که وزن مواد اولیه ما را اعلام کنند."

آقای صالحی گفت که یکی از مشکلات و گلایه های ما از آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که اطلاعاتی را که انعکاس آن در گزارشها ضروری نیست و باید در آزانس محرمانه بماند، منعکس می کند."

ایران در حالی خودکفایی در تولید کیک هسته ای را اعلام کرده که سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران، خود را برای از سرگیری گفتگوها با گروه 5+1 آماده می کند. این مذاکرات در روز های 6 و 7 دسامبر در ژنو، سوئیس، برگزار می شود.

در حالی که کشورهای گروه 1+5 بر تبعیت ایران از مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف برخی برنامه های هسته ای این کشور، به خصوص غنی سازی اورانیوم، تاکید داشته اند، مقامات جمهوری اسلامی این برنامه ها را قابل مذاکره ندانسته اند.

مقامات جمهوری اسلامی بر غیر نظامی بودن فعالیت های هسته ای خود تاکید داشته و گفته اند که غنی سازی اورانیوم حق انکار ناپذیر ایران، به عنوان یکی از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.