صادق لاریجانی: آژانس انرژی اتمی مسئول ترور فیزیکدانان است

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران
Image caption از زمان سوء قصد به جان دو استاد فیزیک دانشگاه های ایران، دولتمردان ایرانی بارها کشورهای غربی و اسرائیل را به عنوان "عاملان اصلی" این وقایع معرفی کرده اند

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، در تازه ترین واکنش به ترور دو فیزیکدان ایرانی، آژانس بین المللی انرژی اتمی را مسئول این وقایع دانست.

آقای لاریجانی که امروز (یکشنبه چهاردهم آذر - پنجم دسامبر) در جلسه مسئولان عالی قضایی ایران سخن می گفت، "فاش ساختن" نام دانشمندان هسته ای ایرانی را زمینه ساز ترور آنان دانست و گفت که آشکار شدن نام این دانشمندان آنها را در "معرض خطر جدی" قرار می دهد.

رئیس دستگاه قضایی ایران نیز همانند بسیاری از چهره های سیاسی ایران، خواستار حفاظت بیشتر از دانشمندان هسته‌ای این کشور شد.

روز گذشته، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، بازرسان آژانس بین المللی انرژی را به جاسوسی متهم کرده و گفته بود که ترور دو فیزیکدان ایرانی نیز نتیجه تحریم های سازمان ملل است.

از زمان سوء قصد به جان دو استاد فیزیک دانشگاه های ایران که به مرگ یکی از آنها انجامید، دولتمردان ایرانی بارها کشورهای غربی و اسرائیل را به عنوان "عاملان اصلی" این وقایع معرفی کرده‌اند.

هفته گذشته، مقام های ایران در نخستین واکنش ها به قتل مجید شهریاری و سوء قصد به جان فریدون عباسی دوانی، اساتید فیزیک، کشورهای ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، سازمان اطلاعات بریتانیا، سازمان ناتو، کشورهای گروه ۵ + ۱، اتحادیه اروپا و معترضان به دولت بعد از انتخابات ریاست جمهوری را، به طور مستقیم یا غیر مسقیم در ارتباط با حمله به فیزیکدانان ایرانی متهم کردند.

محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهوری ایران هم (هشتم آذر) با قطعیت از نقش داشتن دولت‌های غربی و اسرائیل در ترور دو فیزیکدان ایرانی سخن گفت.

در اظهار نظرهایی دیگر، علی لاریجانی رئیس مجلس و اسماعیل کوثری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، احتمال وابستگی عاملان ترورها را به اسرائیل مطرح کردند و محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، با دخیل دانستن آمریکا و اسرائیل در سوء قصدها هشدار داد که چنین اقداماتی "بی پاسخ نخواهد ماند".

آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز واکنشی به اظهارات مقام‌های ایران نشان نداده است.

این واکنش ها در حالی مطرح می شود که سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران، خود را آماده می کند که برای از سرگیری گفتگوها با گروه ۵+۱ به اروپا سفر کند.

این مذاکرات قرار است از فردا (ششم دسامبر) به مدت دو روز در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

مطالب مرتبط