تهرانی‌ها می توانند از آلودگی هوا به دادگاه شکایت کنند

با ادامه قرار گرفتن کیفیت هوای تهران در وضعیت هشدار و افزایش آلاینده‌های هوا در روزهای گذشته، واکنش ها به موضوع آلودگی هوای تهران وارد مرحله جدیدتری شده است.

حسن بیادی، نایب رئیس شورای شهر تهران، روز شنبه (سیزدهم آذر - چهارم دسامبر) گفت که پایتخت نشینان می توانند به علت خسارت دیدن از آلودگی های هوا، به دادگاه شکایت کنند.

همزمان بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه کانون‌های وکلای ایران می گوید که اگر مردم شکایت خود را به خاطر آلودگی هوا به دادگاه‌ها ببرند، "دستگاه قضایی موظف به پیگیری است".

به گفته آقای کشاورز، داشتن هوای سالم و پاک "حق طبیعی مردم" است و بر اساس قوانین و مقررات موجود در ایران، دولت در برابر سلامت هوا، آب و خاک "مسئول" است.

تولید بی رویه خودرو‌های فاقد استانداردهای زیست محیطی، عدم کنترل بر استاندارهای تولید خودرو، تعلل پلیس در جلوگیری از شماره گذاری خودروهای بدون استاندارد و عدم برخورد با واحدهای صنعتی آلاینده، از جمله مواردی هستند که به گفته آقای کشاورز مردم می توانند با "تشدید آلودگی هوا علیه مسئولان اقامه دعوی" کنند.

'آزادی' در وضعیت اضطرار

در همین حال، یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز (یکشنبه چهاردهم آذر - پنجم دسامبر) از قرار گرفتن برخی از نقاط شهر تهران در "شرایط اضطرار" خبر داد.

به گفته آقای رشیدی، تحلیل شاخص‌های ثبت شده در دستگاه های سنجش آلودگی هوا نشان می دهد که هوای میدان آزادی تهران و حوالی آن با افزایش میزان ذرات معلق منواکسید کربن، در "شرایط اضطرار" قرار گرفته است.

به هنگام قرار گرفتن وضعیت آلودگی هوا در شرایط اضطرار، به شهروندان میانسال و بزرگسالان، کودکان و کسانی که ناراحتی های قلبی و ریوی دارند توصیه می شود که در صورت امکان در خانه بمانند و کمتر از نقاط با آلودگی هوای بالا برای ترددهای درون شهری استفاده کنند.

طرح زوج و فرد کردن تردد خودروها، اعلام تعطیل عمومی و کاهش ساعات کاری ادارات و سازمان‌ها از اقداماتی است که دولت ایران تاکنون برای مقابله با آلودگی هوا در بزرگترین شهر این کشور، انجام داده است.

همچنین با افزایش آلودگی هوا در روزهای اخیر بعضی از کارشناسان پیشنهاد داده اند که برای مقابله بلند مدت با آلودگی هوا در تهران، از سال آینده خودروهای مدل زیر سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴) اجازه تردد در شهر را نداشته باشند و تنها به اتومبیل هایی اجازه رفت و آمد درتهران داده شود که با استاندارد یورو ۴ مطابقت دارند.

استانداردهای یورو به ضوابط مصوب اتحادیه اروپا در مورد گازهای خروجی از موتور خودروها و میزان آلودگی ناشی از آن ارتباط دارد و استاندارد یورو ۴ از سال ۲۰۰۵ برای انواع خودروهای قابل فروش در کشورهای عضو به اجرا گذاشته شده است.

همزمان، مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران گفت که در خصوص آلودگی هوای تهران به هیئت دولت این کشور گزارش می دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای نجار همچنین از "بستن کارخانجات" به عنوان راه حل دیگری برای مقابله با افزایش آلودگی هوای تهران در کنار طرح زوج و فرد کردن تردد خودروها خبر داد.

توصیه برای استفاده بهتر از ماسک های تنفسی

در واکنشی دیگر به افزایش آلودگی هوای تهران، علیرضا جعفری، دبیر انجمن گوش و حلق و بینی ایران، توصیه کرده است که برای استفاده موثرتر از ماسک های ضد آلودگی هوا، بهتر است که افراد لایه ای از گازهای استریل نمدار هم روی بینی خود قراردهند.

به گفته آقای جعفری، تعویض هر سه ساعت یکبار این لایه گاز استریل نمدار، به کیفیت تنفس کسانی که به ناچار در نقاط آلوده شهر تردد می کنند، کمک می کند.

"گاز استریل" به پارچه های پنبه‌ای گفته می شود که به طور بهداشتی تهیه شده اند و به طور معمول از آنها برای پوشاندن یا تمیز کردن زخم استفاده می شود.

مطالب مرتبط