درخواست از اشتون برای توجه به مساله حقوق بشر در ایران

کاترین اشتون
Image caption دور تازه گفت و گو کشورهای پنج به علاوه یک با ایران از دوشنبه آغاز می شود

در آستانه دور تازه مذاکرات ایران با گروه کشورهای پنج به علاوه یک، که از روز دوشنبه آغاز می شود، فعالان و سازمان های حقوق بشری خواستار اتخاذ تصمیم های جدی علیه نقض حقوق بشر در ایران توسط این کشورها شدند.

شادی صدر، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، در نامه ای از طرف "سازمان عدالت برای ایران" به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار رسیدگی به نقض حقوق بشر در ایران شده است.

خانم صدر در گفت و گو با بی بی سی فارسی در خصوص دلیل نگارش این نامه می گوید: "کشورهای اروپایی بارها نسبت به وضعیت نامناسب حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده اند. اما انگیزه نوشتن این نامه این است که جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر این موضوع را مجددا گوشزد کنند که به نظر می رسد مسئله حقوق بشر به اندازه موضوع هسته ای برای کشورهای اروپایی از اولویت برخوردار نیست."

خانم صدر ادامه می دهد که صرف نظر از بیانیه های تند و شدیدالحن که بیشتر جنبه "نمادین" دارد، کار اساسی در این زمینه انجام نمی شود.

این فعال حقوق بشری با تاکید بر اینکه مسئله بهبود وضعیت حقوق بشر در هر کشور مسئله جهانی است، می گوید کشورهایی که خود را طرفدار دموکراسی و حقوق بشر می دانند، وظیفه دارند برای اینکه ناقضان حقوق بشر را متوجه اعمالشان کنند، از هر فرصتی استفاده کنند.

خانم صدر در پاسخ به این سئوال که چه اندازه اراده سیاسی برای موضوع حقوق بشر در ایران وجود دارد، می گوید: "ما می دانیم فضا و روابط دیلماتیک خیلی خشک نیست. ضمن اینکه ایران هم گفته حاضر نیست بر سر موضوعاتی گفت و گو کند. به همین دلیل به عنوان جامعه مدنی باید خواسته هایمان را بیان کنیم."

شادی صدر با تاکید بر این مسئله که بارها فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی درباره مسئله نقض حقوق بشر در ایران سخن گفته اند، ادامه داد: "مسئله انرژی هسته ای مهم است و باید به موضوع حقوق بشر نیز اولویت برابر با مسئله هسته ای داده شود. این خواست مردم ایران است و در این خواسته پشتیبانی مردم ایران را هم داریم."

خانم صدر با اشاره به بخشی از نامه "سازمان عدالت برای ایران" به خانم اشتون به بی بی سی می گوید: "اگر انرژی هسته ای مهم است و تحریم هایی در این راستا در نظر گرفته شده است، زمان آن فرا رسیده که به تحریم حقوق بشری فکر شود. کار پیچیده ای نیست. اگر اراده سیاسی در میان دولتمردان اروپایی وجود داشته باشد، گنجاندن مسئله حقوق بشر در مذاکرات کار سختی نیست. من تردیدم این است که این اراده وجود نداشته باشد."

در نامه "سازمان عدالت برای ایران" نیز از اتحادیه اروپا درخواست شده تحریم های حقوق بشری علیه ایران اعمال شود و آمده است: "اقدامات جدی و موثرتر برای توقف نقض حقوق بشر در ایران لازم است، شامل ممنوعیت ورود ناقضان حقوق بشر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین بلوکه کردن دارایی های آنان نظیر آنچه در مورد کشور برمه به اجرا در آورده است، در مورد جمهوری اسلامی وضع و اجرا شود."

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز دیگر نهادی است که همزمان با از سر گیری مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک در نامه ای به وزرای امور خارجه این کشورها خواستار پیگیری وضعیت حقوق بشر در ایران شده است.

گزارشگران بدون مرز، در بیانیه ای، ایران را بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران نامیده و خواهان آزادی فوری تمام روزنامه نگاران زندانی در این کشور شده بودند.

پیش از این هم سازمان گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن دادگاه معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر نسبت به پیاده شدن "سناریوی وحشت" جمهوری اسلامی از طریق اعدام بازداشت شدگان هشدار داده بود که "رهبران جمهوری اسلامی گمان می‌کنند با اعدام می توانند آرامش را به این کشور بازگردانند."

گزارشگران بدون مرز، سازمانی بین المللی و غیر انتفاعی است و مقر آن در پاریس قرار دارد، این سازمان در زمینه آزادی بیان و دفاع از روزنامه نگاران فعالیت می کند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه و نامه های متعدد به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری نقض حقوق بشر در این کشور را محکوم کرده است.

مطالب مرتبط