درخواست مجازات اعدام برای اخلالگران در طرح حذف یارانه‌ها

عزت الله یوسفیان ملا
Image caption آقای یوسفیان از جمله مقامات ایران است که خواهان برخورد قاطعانه با "اخلال گران اقتصادی" شده است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران خواهان در نظر گرفتن حکم اعدام برای مجازات کسانی شده که قصد دارند در پیاده سازی طرح هدفمند کردن یارانه ها (حذف یارانه) "اختلال و بی نظمی" ایجاد کنند.

عزت الله یوسفیان ملا، نماینده شهرستان آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، با موجودیت بخش اقتصادی نظام گره خورده است، گفت: "در اجرای این طرح مهم و انقلابی، نباید به خاطر چند نفر رفاه طلب و فرصت طلب که قصد اختلال و بی نظمی دارند کوتاه آمد بلکه باید با آنان قاطعانه برخورد و حتی مجازات اعدام را برای آنان به مرحله اجرا گذاشت."

آقای یوسفیان ملا در گفت‌ و‌ گو با خبرگزاری مهر، نقش دستگاه های نظارتی مانند دادگاه های عمومی و انقلاب و اصناف را در اجرای قانون حذف یارانه ها تعیین کننده و مهم دانسته است.

بسیاری از مسئولان ایران در هفته های اخیر از احتمال بروز "فتنه اقتصادی"، کارشکنی مخالفان دولت در جریان حذف تدریجی یارانه ها و قصد آنها برای سوء استفاده از نارضایتی احتمالی ناشی از اجرای این طرح سخن گفته اند.

بنا بر قانون حذف یارانه ها، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای قانون جدید حذف می شود و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه خواهد شد.

دولت که نگران است با حذف یارانه این کالاها، قیمت ها از کنترل خارج شود، بارها هشدار داده که با فروشندگانی که قصد سوء استفاده از شرایط حاصل از حذف یارانه ها را داشته باشند، برخورد خواهد کرد.

سکوت درباره زمان اجرا

آقای یوسفیان ملاخواهان دادن اطلاعات مورد نیاز این طرح به مردم شده تا "همگان بدانند اجرای این طرح چه مزایای مهمی برای کشور و نظام اقتصادی دارد."

اما محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران گفته است که دولت برای جلوگیری از تبعات و سوء استفاده های احتمالی، زمان حذف یارانه کالاها و خدمات را اعلام نمی کند.

اجرای این قانون قرار بود از اول سال ۱۳۸۹ خورشیدی آغاز شود اما بارها به تعویق افتاده است.

برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت ها، نیمی از درآمد حاصل از افزایش قیمت ها به صورت نقدی بین مردم توزیع خواهد شد و دولت ۸۱ هزار تومان به حساب هر ایرانی واریز کرده است اما این پول که برای دو ماه است فعلا قابل برداشت نیست.

آقای احمدی نژاد پیش از این گفته بود: "شیاطین با اجرای عدالت مخالف هستند. چرا که آنها می دانند اگر هدفمند کردن یارانه ها اجرا شود، اولا فقیری در کشور پیدا نخواهد شد، ثانیا فاصله های طبقاتی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و ثالثا فرصت برای کار سازنده و پیشرفت کشور فراهم خواهد شد."

چندی پیش میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت در ایران، نسبت به احتمال بروز شورش های کور پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و انتصاب آن به "جنبش سبز" هشدار داد.

آقای موسوی روز شنبه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) در پیامی کتبی به دانشجویان ایرانی نوشت که حذف تدریجی یارانه ها در شرایطی که "سیاست های من درآوردی و فساد عمیق" اقتصاد ایران را بیمار کرده، خسارت بار است.

مطالب مرتبط