نقشه:‌ اطلاعاتی درباره تاسیسات هسته‌ای ایران

قم - کارخانه غنی سازی اورانیوم

Image caption کارخانه ای که تصور می رود در قم به منظور غنی سازی ساخته شده است (عکس: دیجیتال گلوب)

به گفته دیپلمات های غربی، تصور می رود که این تاسیسات روی یک کوه و در محل سابق سایت موشکی سپاه پاسداران قرار گرفته باشد. این محل در شمال شرقی قم و در جاده قم به علی آباد است.

کار ساخت و ساز در این محل مخفی در اوایل سال ۲۰۰۶ آغاز شد.

گفته می شود که این کارخانه هنوز آغاز به کار نکرده است. همچنین تصور می رود که این محل امکانات لازم برای ۳۰۰۰ سانتریفوژ را به منظور غنی سازی اورانیوم داشته باشد.

ایران در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت که قصد دارد کارخانه ای برای غنی اورانیوم به میزان پنج درصد تاسیس کند. این میزان غنی سازی برای تولید سلاح کافی نیست.

ایران بدون اینکه جزییات زیادی در این مورد اعلام کند، به آژانس اتمی گفته است که این محل در دست ساخت است.

بالا

بوشهر - نیروگاه تولید برق

Image caption نیروگاه اتمی بوشهر (عکس:‌ دیجیتال گلوب)

برنامه هسته ایران در سال ۱۹۷۴ با طرح هایی برای ساخت یک نیروگاه اتمی برای تولید برق در بوشهر آغاز شد. قرار بود این برنامه با کمک آلمان اجرا شود.

پنج سال بعد، همزمان با انقلاب اسلامی این پروژه متوقف شد. در دهه ۱۹۹۰ میلادی با امضای قراردی با روسیه، قرار شد آن کشور کار ساخت این نیروگاه را انجام دهد.

مسکو تکمیل این پروژه را به تعویق انداخت تا زمانی که سازمان ملل متحد درباره برنامه اتمی ایران قطعنامه هایی با هدف توقف غنی سازی اورانیوم در کشور تصویب کرد.

در دسامبر ۲۰۰۷ مسکو تحویل اورانیوم غنی شده مورد نیاز نیروگاه را آغاز کرد.

قبل از آغاز تحویل سوخت در همین ماه، یک گزارش اطلاعاتی آمریکا منتشر شد که در آن آمده بود ایران در حال حاضر برنامه هسته ای نظامی را دنبال نمی کند.

در این محل دو راکتور آب تحت فشار وجود دارد.

بالا

اصفهان - نیروگاه تبدیل اورانیوم

Image caption کارخانه تبدیل اورانیوم اصفهان (عکس:‌ دیجیتال گلوب)

ایران کارخانه ای را در محل مرکز تحقیقات هسته ای بنا می کند که کار آن تبدیل سنگ اورانیوم به سه ماده است:

- گاز هگزافلورید که در سانتریفوژهای گازی کاربرد دارد.

- اکسید اورانیوم که به عنوان سوخت راکتور استفاده می شود، گرچه نه در راکتورهایی که ایران در دست ساخت دارد.

- فلز که اغلب در هسته بمب های اتمی کاربرد دارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نگران نوع استفاده از فلز در ایران است زیرا راکتورهای ایران به این ماده سوختی نیاز ندارند.

بالا

نطنز - کارخانه غنی سازی اورانیوم

Image caption کارخانه غنی سازی اورانیوم در نطنز (عکس: دیجیتال گلوب)

ایران کار غنی سازی اورانیوم را در ژوئیه ۲۰۰۴ از سر گرفت. قبل آن،‌ غنی سازی به مدت دو سال همزمان با انجام مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران، متوقف شده بود .

در سپتامبر ۲۰۰۷ ایران اعلام کرد که ۳۰۰۰ سانتریفوژ نصب کرده است. سانتریفوژها دستگاه هایی هستند که کار غنی سازی اورانیوم به وسیله آنها انجام می شود.

تاسیسات نطنز از جمله موارد اختلاف نظر ایران و شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

شورای امنیت نگران این موضوع است که فن آوری مورد استفاده برای تولید سوخت برای نیروگاه هسته ای می تواند برای غنی سازی اورانیوم تا درجات بسیار بالاتر - که برای انفجار اتمی نیاز است - به کار رود.

بالا

اراک - کارخانه تولید آب سنگین

Image caption کارخانه اراک در سال ۲۰۰۲ (عکس:‌ دیجیتال گلوب)

وجود تاسیسات آب سنگین در نزدیکی اراک در دسامبر ۲۰۰۲ آشکار شد، هنگامی که موسسه علوم و امنیت بین المللی مستقر در امریکا، تصاویر ماهواره ای از این مرکز منتشر کرد.

آب سنگین برای تعدیل کردن واکنش زنجیره ای شکاف اتمی در نوع خاصی از راکتور مورد استفاده قرار می گیرد، گرچه این نوع راکتور در ایران ساخته نمی شود. استفاده دیگر آب سنگین برای تولید پلوتونیومی است که در بمب اتمی کاربرد دارد.

بالا