افراد مرتبط با ترورهای اخیر بازداشت شدند

Image caption نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه امروز (دوشنبه 6 دسامبر) در نشست خبری با اعلام این موضوع که هنوز عاملان اصلی ترورهای اخیر دستگیر نشده اند، گفت: "افرادی که با این موضوع مرتبط هستند یعنی کسانیکه از ناحیه سرویس های بیگانه در جهت اقدامات تروریستی در کشور دستور می گرفتند توسط سیستم اطلاعاتی شناسایی و دستگیر شدند و الان در بازداشت هستند."

به گفته غلامحسین محسنی اژه ای این متهمان اقرار کرده اند و در مرحله تحقیقاتی مقدماتی قرار دارند.

وی همچنین با انتقاد از آژانس انرژی اتمی گفت :"این آژانس طبق قوانین اجازه ندارد فراتر از وظیفه اش اطلاعات جمع آوری کند و اگر اطلاعاتی را جمع آوری کردند حق ندارند در اختیار افراد دیگر قرار دهند. آنچه مطرح می شود این است که افراد بازرسی که به اینجا آمده اند در مورد دانشمندان هسته ای اطلاعات بیشتری کسب کرده و این اطلاعات را فاش کردند. اگر چنانچه این افراد خارج از وظیفه خود، اطلاعاتی را جمع آوری و افشا کنند بدون تردید بی مسئولیت نیستند و باید پاسخگو باشند. "

غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به این مسئله که چرا پرونده کوی دانشگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح مطرح است، می گوید: در این پرونده هم افراد نظامی و انتظامی و هم افراد عادی متهم بودند که از رئیس قوه قضائیه درخواست شد که در دادسرا و دادگاه نظامی به اتهام همه متهمان یک جا رسیدگی شود.

همچنین افزود اگر "اطلاعات پرونده کوی دانشگاه زودتر به قوه قضائیه داده می شد این پرونده زودتر به نتیجه می رسید."

در بخش دیگری از این نشست آقای اژه ای به سئوالی در خصوص دو تبعه آلمانی دستگیر شده در ایران پاسخ داد و گفت:این افراد ادعا می کنند که خبرنگار هستند اما با وزارت ارشاد و هماهنگی نکردند و در کاری که خلاف بوده وارد شدند و این پرونده اکنون در حال بررسی است. بنده از ابتدا عنوان جاسوسی را مطرح نکرده بودم و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

در بخش دیگری از این نشست به موضوع پس از انتخابات پرداخته شد. سخنگوی قوه قضائیه با هشدار به کسانیکه بیانیه صادر می کنند، گفت:" اینها اشتباه می کنند و پرونده خودشان را روز به روز سنگین تر می کنند، شک نکنید که قانون سراغشان خواهد رفت و آن موقع دیر است که از خود دفاع کنند."

او همچنین از برخورد با افرادی که از سوی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب بیانیه صادر می کنند، خبر داد و گفت:" در مورد حزب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین در روزهای اخیر به دادستان گفتم از سازمان اطلاعات سپاه و وزرات اطلاعات پیگیری کنند که بیانیه های صادر شده را چه کسانی می دهند تا رسما با این افراد که پس از انحلال حزبشان بیانیه هایی که حالت شب نامه دارند منتشر می کنند، برخورد شود. "

او همچنین گفت ۵۰ نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات که نادم بوده و همکاری کرده و قول دادند جبران کنند، مشمول عفو شدند و تعدادی از آنها آزاد شده و محکومیت تعدادی از آنها کاهش یافته است.

آقای اژه ای همچنین در مورد پرونده مهدی هاشمی نیز گفت امکان اینکه پرونده وی به شکل غیابی رسیگی شود، وجود ندارد و باید خود فرد حضور داشته باشد، پیشتر او به دادگاه احضار شده بود و چون در موعد مقرر نیامد و عذر موجهی برای دستگاه قضایی اثبات نشده به محض ورود به ایران تعقیب می شود و به پرونده اش رسیگی خواهد شد

مطالب مرتبط