مشایی: نامزد ریاست جمهوری نمی شوم

مشایی
Image caption حمید رسایی از نمایندگان حامی دولت در مجلس، حمایت محمود احمدی نژاد را از اسفندیار رحیم مشایی "رمزآلود" توصیف کرده است

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، گفت که قصد نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده را ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای مشایی امروز ۱۵ آذر (۶ دسامبر) در پاسخ به این سؤال که "آیا در انتخابات ریاست جمهوری آینده به عنوان کاندیدا حضور خواهد داشت" اظهار داشت: "ملت بزرگ ایران خیلی بزرگتر از آن است که خود را به عنوان کاندیدا معرفی کنم."

احتمال نامزد شدن اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، از چندی پیش مورد توجه رسانه های متعلق به جریان های سیاسی مختلف بوده است.

این احتمال، وقتی جدی تر تلقی شد که محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آقای مشایی را فردی توصیف کرد که "از پول و موقعیت استفاده می‌کند و بر این تصور است که با این کارها می‌تواند رئیس‌جمهوری آینده شود".

انتقاد جامعه مدرسین از حمایت احمدی نژاد از مشایی

محمد یزدی مهرماه گذشته در مصاحبه با هفته نامه پنجره، نشریه نزدیک به اصولگرایان منتقد دولت، گفت: "اگر آقای مشایی به‎عنوان رئیس‌جمهوری مطرح شود، اولین تشکلی که رسما و صریحا مخالفت خواهد کرد، جامعه مدرسین است... به هر قیمتی که باشد موافقت نخواهیم کرد که آقای مشایی رئیس‌جمهوری مملکت شود."

وی با ذکر اینکه که محمود احمدی‎نژاد در جلسه ای به وی و احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، پیشنهاد کرده است که به آقای مشایی اجازه دهند با آنان ملاقاتی داشته باشد، اظهار داشت: "آقای جنتی در همان جلسه بلافاصله در حضور آقای احمدی‎نژاد گفتند که یعنی ما هم این بدنامی را پیدا کنیم که با آقای مشایی ملاقات کرده‎ایم؟"

آقای یزدی، که خود جزو فقهای شورای نگهبان است، با اشاره به انتقادهای مکرر اعضای جامعه مدرسین از اظهارات اسفندیار رحیم مشایی و "پول هایی که خرج می کند"، حمایت رئیس جمهوری از او را نیز مورد انتقاد قرار داد.

تقریبا همزمان با انتشار اظهارات محمد یزدی، روزنامه محافظه کار رسالت در مقاله ای با اشاره به این "شایعه" که محمود احمدی نژاد "بر اساس مدل پوتین قصد دارد اسفندیار رحیم مشایی را واسطه کسب قدرت مجدد برای دو دوره دیگر کند"، نوشت که چنین کاری "بر فرض صحت، خلاف عقل و حتی قانون نیست".

این روزنامه، با یادآوری "شایعه سلطه فکری مشایی بر احمدی نژاد" نوشت که به فرض درست بودن این شایعه، "اصل بهره گیری و کسب مشاوره یک رئیس جمهور از فردی معتمد (از منظر او) عقلاً غلط نیست، مگر آنکه اثبات شود این ارتباط فکری موجب بروز انحراف در ذهن و عمل یک مقام عالی و منشاء اثر می شود".

رسالت همچنین در ارتباط با اخبار حاکی از تلاش آقای مشایی برای ایجاد یک جریان هوادار در کشور تاکید کرد: "اینکه او قصد دارد جریان هوادار برای خود پدیدآورد، فی حدذاته غلط نیست .. ولی طبیعی است که اگر اندیشه دارای انحراف باشد، اثرات تشکیلاتی آن خطرناک خواهد بود."

تکذیب دیدار مشایی با اعضای "فراکسیون مهرورزی"

در خبری دیگر در ارتباط با آقای مشایی، امروز خبرگزاری ایسنا نوشته که رئیس دفتر محمود احمدی نژاد خبر دیدار خود با اعضای "فراکسیون مهرورزی" مجلس را تکذیب کرده است.

تکذیب اسفندیار رحیم مشایی، واکنشی بود به اخباری که چندی پیش در برخی از رسانه‌های تهران به چاپ رسیده بود و از تشکیل فراکسیونی به نام "مهرورزی" در مجلس به پشتوانه رئیس دفتر رییس‌جمهوری و نیز ملاقات تعدادی از اعضای این فراکسیون با آقای مشایی حکایت داشت.

رابطه آقای رحیم مشایی با دیگر حامیان محمود احمدی نژاد، از زمان ورود او به دولت نهم به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی تاکنون، همواره تیره بود و بسیاری از روحانیان محافظه کار، سخنان و مواضع او را مغایر اصول جمهوری اسلامی دانسته اند.

این در حالی است که رئیس جمهوری ایران تاکنون همواره از آقای رحیم مشایی در مقابل منتقدان وی حمایت کرده و این رویکرد، گمانه زنی های مختلف را در مورد انگیزه های چنین حمایتی به دنبال داشته است.

در مردادماه گذشته حمید رسایی، از حامیان سرسخت دولت در مجلس هشتم، رابطه "پرهزینه" آقای احمدی نژاد را با رئیس دفتر خود را "رمزآلود" توصیف کرد.

مطالب مرتبط