سخنگوی اشتون روز اول مذاکرات ژنو را 'سازنده' دانست

اشتون، جلیلی
Image caption اشتون به نمایندگی از گروه 1+5 با جلیلی در ژنو مذاکره می کند

سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، نخستین روز از گفت و گوی نمایندگان ایران و گروه ۱+ ۵ را "سازنده" توصیف کرد.

بر اساس گزارشها از ژنو مذاکرات در ساعات بعد از ظهر نیز ادامه داشته و منابع دیپلماتیک این گفت و گوها را "خوب" خوانده اند.

این مذاکرات دقایقی پیش رسما تمام شد و ادامه آن به فردا (سه شنبه، 16 آذر (7 دسامبر) موکول شده است.

منابع دیپلماتیک می گویند که مذاکرات ژنو بویژه اگر خوب پیش برود، می تواند سر آغاز یک دور تازه از مذاکرات بین طرفین باشد.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به ژنو می گوید که به نظر می رسد که دو طرف در اوایل سال آینده میلادی دور تازه ای از مذاکرات را احتمالا در ترکیه انجام دهند.

آقای ناجی به نقل از دیپلماتهای غربی می افزاید که در آغاز مذاکرات نماینده ایران از طرف اروپایی پرسیده که چرا اتحادیه اروپا ترور دو فیزیکدان ایرانی را محکوم نکرده که خانم اشتون در پاسخ گفته که اتحادیه اروپا این ترورها را محکوم می کند.

به نقل از دیپلملتهای غربی گفته شده ست که پس از این تبادل نظر در کل جو مذاکرات آرامتر شده و بقیه جلسه در فضایی بهتر انجام شده است.

روز دوشنبه، ۱۵ آذر (ششم دسامبر)، نخستین دور مذاکرات میان نمایندگان اتحادیه اروپا و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، در ژنو برگزار شد و قرار است این گفتگوها فردا نیز ادامه یابد.

خانم اشتون از سوی گروه ۱+ ۵ متشکل از ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل - همراه با آلمان، سرپرستی مذاکرات را برعهده دارد و نمایندگان این کشورها هم در مذاکرات حضور دارند.

در هیات نمایندگی ایران، علی باقری، معاون امور بین الملل دبیرخانه شورای امنیت ملی، ابوالفضل ظهره وند، معاون رسانه ای دبیرخانه شورا، و علی آهنی، معاون اروپای وزارت امور خارجه عضویت دارند.

مقام های ایرانی پیش از مذاکرات دوشنبه بارها تاکید کرده بودند که در مورد مساله غنی سازی اورانیوم بحث نخواهند کرد. از جمله محمود احمدی نژاد هفته پیش گفت که غنی سازی در دستور کار مذاکرات ژنو نیست و پرونده اتمی ایران را بسته شده توصیف کرد.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام غربی نوشت که در جریان گفتگوهای صبح دوشنبه نمایندگان هر شش قدرت حاضر در این مورد از ایران سوال کردند. معلوم نیست که نمایندگان ایران در واکنش به سوال ها درباره مساله غنی سازی چیزی گفته اند یا خیر.

آقای جلیلی اولین مقامی بود که از جلسه بعد از ظهر دوشنبه که 90 دقیقه بیش از مهلت مقرر طول کشید خارج شد اما با خبرنگاران گفتگو نکرد.

Image caption شکست مذاکرات سال گذشته ژنو تشدید تحریمهای بین المللی را در پی آورد

یک مقام حاضر در گفتگوها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که "حدود 75 درصد" بحث ها در جلسه صبح دوشنبه به مساله اتمی مربوط می شد. او افزود که آقای جلیلی در جلسه بعد از ظهر دوشنبه بیشتر درباره ستم هایی که غرب در گذشته بر ایران روا داشته است سخن گفت.

گروه 1+5 هدایت تلاش های بین المللی برای وادار کردن جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای خود به خصوص غنی سازی اورانیوم را بر عهده گرفته است.

این کشورها گفته اند که تا زمانی که ایران نتوانسته است از طریق همکاری شفاف و همه جانبه با آژانس بین المللی انرژی اتمی اطمینان جامعه جهانی را درباره صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود به دست آورد، باید بخشی از این برنامه ها، به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

جمهوری اسلامی این درخواست را نپذیرفته و ضمن تاکید بر اینکه در صدد تولید بمب اتمی نیست، بر ادامه غنی سازی اورانیوم اصرار داشته است.

مذاکرات دو روزه ژنو نخستین دور گفتگوهای دو طرف در سطوح بالا از زمان ملاقات نمایندگان گروه ۱+ ۵ و ایران در ژنو در سپتامبر سال گذشته و گفتگوهایی است که چند هفته پس از آن برای بررسی پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد.

پیشنهاد آژانس شامل مبادله بخش عمده ای از ذخیره اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور اتمی تهران بود که مورد قبول گروه ۱+ ۵ قرار گرفت اما جمهوری اسلامی به آن پاسخ قطعی نداد.

این گروه تا کنون، ضمن همکاری در تنظیم و تصویب چند قطعنامه تنبیهی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل، مجموعه ای از مشوق های اقتصادی، فنی و سیاسی را نیز برای وادار کردن جمهوری اسلامی به قبول خواست جامعه بین المللی در مورد تعلیق بخشی از برنامه های اتمی این کشور مطرح کرده است.

در ماه ژوئن سال جاری، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه جدیدی شامل تشدید تحریم های تجاری و مالی بین المللی را علیه ایران تصویب کرد که به گفته مقامات غربی، فشارهای شدیدی را بر شرایط اقتصادی این کشور وارد کرده است اما مقامات جمهوری اسلامی این تحریم ها را بی اثر دانسته اند.

مطالب مرتبط