سخنگوی قوه قضاییه تاریخ محاکمه سه شهروند آمریکایی را اعلام کرد

اژه ای
Image caption اژه ای تاریخ مشخصی را برای رسیدگی به اتهامات آمریکاییان اعلام کرده است

تاریخ محاکمه شهروندان آمریکایی بازداشتی در ایران تعیین شده است.

شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی متعلق به جمهوری اسلامی به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه، گزارش کرد که محاکمه سه آمریکایی که به اتهام عبور از مرز ایران و عراق بازداشت شده بودند روز 17 بهمن (6 فوریه) برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش، که شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران هم آن را منعکس کرده، آقای اژه ای در پاسخ به خبرنگار پرس تی وی درباره روند رسیدگی به پرونده این سه شهروند آمریکایی گفت: "کیفرخواست این افراد یک بار به دادگاه رفت و دادگاه 17 بهمن را برای رسیدگی به اتهامات آنان تعیین کرد."

وی در مورد زمانی که این پرونده به دادگاه رفت توضیحی نداد و معلوم نکرد که آیا متهمان و یا وکیل مدافع آنان نیز در این جلسه حضور داشتند یا نه.

روز 31 ژوئیه سال گذشته، سه شهروند آمریکایی به نام های سارا شورد، شین باوئر و جاشوا (جاش) فتال توسط ماموران ایرانی در مرز با کردستان عراق بازداشت شدند و به زندان در تهران انتقال یافتند.

در گزارش های اولیه، به نقل از مقامات جمهوری اسلامی آمده بود که این سه نفر عمدا از مرز دو کشور عبور کردند و به اتهام ورود غیر مجاز به خاک ایران بازداشت شدند.

در مقابل، منابع خبری خارجی به نقل از سه آمریکایی بازداشتی گزارش دادند که ماموران ایرانی با عبور از مرز، شهروندان آمریکایی را در داخل خاک عراق دستگیر کردند و برخی منابع هم از قول شاهدان عینی گفتند که ماموران ایرانی با هدف بازداشت این سه نفر، آنان را به این سوی مرز فرا خواندند.

اگرچه نحوه تشکیل پرونده و زمان و نوع اتهام وارد شده علیه این سه مشخص نیست، اما به نقل از منابع مختلف جمهوری اسلامی اظهارات متفاوتی در مورد دلیل بازداشت آنان گزارش شده است.

برخی منابع اتهام این سه را جاسوسی، برخی دیگر ورود غیرمجاز اما اتفاقی به داخل خاک ایران و برخی دیگر هم عبور غیرمجاز به منظور جاسوسی عنوان کرده اند.

در ماه سپتامبر سال جاری، مقامات قضایی ایران با آزادی خانم شورد "به دلایل پزشکی" و در برابر دریافت وثیقه ای به مبلغ نیم میلیارد تومان موافقت کردند و این زن آمریکایی توانست به کشور خود بازگردد اما دو مرد آمریکایی همچنان زندانی هستند.

تشکیل پرونده

اواسط ماه اکتبر (اواخر مهر ماه) سال جاری، مسعود شفیعی، وکیل مدافع دو مرد آمریکایی، در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که جاشوا فتال و شین باوئر با اتهام جاسوسی و ورود غیرمجاز به خاک ایران مواجه هستند.

Image caption ظاهرا دادستان کل انتظار دارد هر سه آمریکایی در دادگاه انقلاب حاضر شوند

آقای شفیعی گفت که محمد صلواتی، قاضی شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران، رسیدگی به پرونده اتهامی علیه موکلان او را برعهده دارد و افزود که جلسه محاکمه روز 15 آبان (6 نوامبر) برگزار خواهد شد.

در مورد برگزاری چنین جلسه ای خبر رسمی انتشار نیافته است.

در گزارش پرس تی، غلامحسین محسنی اژه ای از برگزاری محاکمه "سه تبعه آمریکایی" سخن گفته که ظاهرا به معنی آن است که قوه قضاییه جمهوری اسلامی انتظار دارد سارا شورد نیز برای محاکمه به تهران بازگردد.

در صورت خودداری خانم شورد از حضور در جلسه دادگاه، سپرده وی به نفع صندوق دولت ضبط خواهد شد.

در طول بازداشت در ایران، تشکیلات قضایی جمهوری اسلامی به دیپلمات های سفارت سوییس در تهران، به عنوان حافظ منابع ایالات متحده، اجازه دسترسی به آمریکایی بازداشتی را دادند و ظاهرا این افراد از خدمات وکیل مدافع هم برخوردار بوده اند هر چند در مورد نحوه دسترسی وکیل مدافع به متهمان اطلاعات دقیقی در دست نبوده است.

اگرچه پرس تی وی خبر تعیین تاریخ قطعی محاکمه سه تبعه آمریکایی را به نقل از مصاحبه مطبوعاتی آقای اژه ای گزارش کرده اما تا پیش از انتشار این گزارش تلویزیونی، منابع داخلی ابن خبر را منعکس نکرده بودند.

آقای اژه ای در مصاحبه رسانه ای خود در تهران به ترور یک فیزیکدان هسته ای ایرانی هم اشاره کرده و گفته بود که دستگاه های اطلاعاتی، "افراد مرتبط با این ترور ها و افرادی را که از سرویس های اطلاعاتی بیگانه برای اقدامات تروریستی دستوراتی داشته و آموزش هایی دیده اند، شناسایی و دستگیر کرده اند."

سخنگوی قوه قضاییه افزود که "هنوز عاملان مستقیم این ترورها شناسایی و دستگیر نشده اند" ولی در این مورد که "افراد مرتبط با این ترورها" چه کسانی هستند، چگونه شناسایی شده اند و چه ارتباطی با عوامل ترور داشته اند جزئیات بیشتری ارائه نداد.

مطالب مرتبط