توقیف سه کشتی تجاری ایران در آبهای سنگاپور

تصویر یک کشتی باربری ایران
Image caption کشتیرانی ایران یکی از شرکت های اقتصادی مورد اشاره در تحریم های جدید شورای امنیت است

پس از گذشت چند روز از توقف اجباری سه کشتی باربری ایرانی در آبهای سنگاپور، رئیس شرکت کشتیرانی ایران علت توقیف این سه کشتی را "مسایل سیاسی" اعلام کرد.

محمد داجمر، رئیس شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه ۱۷ آذر (هشتم دسامبر) گفت: "این سه کشتی به دلایل مرتبط با مسایل سیاسی توقیف شده اند، نه عدم پرداخت بدهی به یک بانک فرانسوی."

به گزارش خبرگزاری های ایران، سه کشتی باربری سهند، سبلان و توچال، متعلق به ناوگان کشتیرانی ایران، از چند روز پیش در سنگاپور متوقف شده اند.

پیش تر، علت توقیف این سه کشتی، ادعای یک بانک فرانسوی برای وصول مطالبات خود عنوان شده بود.

آقای داجمر در سخنان امروز خود اصل بدهی به بانک فرانسوی را تأیید کرد، اما گفت که این بانک در عملی "خلاف" وامی را که بازپرداخت آن به صورت مدت دار بوده، یکجا طلب کرده است.

به گفته رئیس شرکت کشتیرانی ایران، اکنون این بانک فرانسوی که به علت پرداخت وام، هر سه کشتی ایرانی را در رهن خود داشته است، به دادگاه شکایت و حکم توقیف این سه کشتی را دریافت کرده است.

آقای داجمر درباره تلاش ایران برای رفع توقیف از این سه کشتی گفت: "هم اکنون در حال رایزنی هستیم و پیش بینی می شود تا دو هفته آینده این سه کشتی از توقیف خارج شوند."

از نوع بار و جزئیات مبداء و مقصد این کشتی ها، خبری منتشر نشده است اما به گفته رئیس شرکت کشتیرانی ایران، تمامی کانتینرهای حاوی بار از این کشتی‌ها تخلیه و توسط کشتی های دیگری بارگیری شده اند و سبلان، سهند و توچال هم اکنون خالی از بار در سنگاپور پهلو گرفته اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در خرداد ماه گذشته، قطعنامه جدید تحریم ایران را تصویب کرد که در آن محدودیت هایی علیه برخی شرکت های وابسته به سپاه، نهادهای مالی و کشتیرانی در نظر گرفته شده است.

این قطعنامه، در آنچه که اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزارهای سنگین و تجهیزات و فن آوری مرتبط با برنامه های اتمی و موشکی خوانده شده، مجوز بازرسی کشتی ها و هواپیماهای مظنون به حمل اقلام ممنوعه برای این کشور را صادر کرده است.

این بخش از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، واکنش های زیادی را از سوی مقام‌های ایرانی بر انگیخته بود.

مطالب مرتبط