حسین درخشان با سپردن وثیقه موقتا آزاد شد

حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی
Image caption آقای درخشان از پاییز دو سال پیش در زندان به سر می برد

حسین درخشان، وبلاگ نویسی که در ایران زندانی بود، عصر روز گذشته (چهارشنبه ۱۷ آذر - هشتم دسامبر) با سپردن وثیقه و به طور موقت آزاد شده است.

آقای درخشان، پیش تر، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به تحمل ۱۹ و نیم سال زندان و پرداخت جریمه مالی سنگین محکوم شده بود.

اتهامات منتسب به آقای درخشان در دادگاه بدوی عبارت بود از: "همکاری با دولت های متخاصم، تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به نفع گروه های ضد انقلاب، توهین به مقدسات و راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل."

اما او به رای دادگاه بدوی اعتراض کرد و هم اکنون با سپردن وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی تا زمان اعلام نظر دادگاه تجدید نظر به مرخصی آمده است.

حسین درخشان یکی از نخستین وبلاگ نویسان فارسی زبان و از منتقدان حکومت ایران بود که از سال ها پیش در خارج از این کشور زندگی می کرد، اما لحن و محتوای نوشته های او از چند سال پیش تغییر کرد و او به تدریج به یکی از حامیان سیاست های محمود احمدی نژاد و حکومت ایران تبدیل شد.

آقای درخشان در پائیز سال 87 و پیش از بازگشت به ایران در وبلاگش نوشته بود به این امید باز می گردد که پس از تحمل مدتی حبس به دلیل آنچه در گذشته گفته و نوشته است، اجازه یابد آزادانه در ایران زندگی کند، اما چندی بعد بازداشت شد.

سخنگوی قوه قضائیه ایران در آن زمان اتهام آقای درخشان را نوشتن مطالبی در مورد "ائمه اطهار" عنوان کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در اوایل سال ۱۳۸۸ و در اوج کشمکش های مربوط به دستگیری و محکومیت رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی به اتهام جاسوسی، در نامه ای به دادستان وقت تهران خواستار رعایت حقوق قانونی خانم صابری و آقای درخشان شده بود.

مطالب مرتبط