احکام سنگین برای امیر خرم و عماد بهاور، اعضای نهضت آزادی

عماد بهاور و امیر خرم
Image caption عماد بهاور و امیر خرم مجموعا به هفده سال زندان محکوم شده اند

امیر خرم و عماد بهاور، از اعضای نهضت آزادی ایران، در روزهای اخیر به ترتیب به ۷ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، و ۱۰ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت های سیاسی و رسانه ای محکوم شده اند.

امیر خرم بنا بر حکم قاضی پیرعباسی، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به اتهام های "اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در نهضت آزادی ایران"، "نوشتن مقالات و انجام مصاحبه با رادیوهای بیگانه" و نیز حضور در "تجمعات غیرقانونی"، به هفت سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

آقای خرم که ۴۸ سال دارد، اواسط دی ماه ۱۳۸۸ و در موج بازداشت های بعد از عاشورای آن سال بازداشت شد و بعد از حدود ۵۰ روز با سپردن وثیقه به مرخصی آمد.

امیر خرم در بازداشت دسته جمعی اعضای گروه های ملی – مذهبی در سال ۸۰ هم بازداشت شده بود که ۱۳۵ روز را در سلول انفرادی گذراند و در دادگاه انقلاب به چهار سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

عماد بهاور، مسئول شاخه جوانان و عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران است که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، عضو هسته مرکزی «پویش حمایت از خاتمی و موسوی» (موج سوم) بود.

فریده غیرت، وکیل آقای بهاور، به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است که قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، موکلش را به "۱۰ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از هر گونه فعالیت حزبی و رسانه ای و حتی فعالیت در فضای مجازی" محکوم کرده است.

به گفته خانم غیرت اتهام های عماد بهاور، "اجتماع وتبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و "عضویت در نهضت آزادی" بوده است.

عماد بهاور ابتدا چند روز قبل از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ بازداشت شد. او در یک سال و نیم بعد از انتخابات هم چند بار بازداشت و آزاد شده و از اسفند ماه سال ۸۸ بدون وقفه در زندان اوین بوده است.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران بارها نهضت آزادی ایران و فعالیت در آن را غیرقانونی اعلام کرده اند، اما اعضای این تشکل سیاسی ادعا می کنند که تنها دادگاه صالح حق غیرقانونی اعلام کردن یک حزب سیاسی را دارد و تا بحال این حزب در هیچ دادگاهی محکوم نشده است.

در حال حاضر چند نفر از اعضای این تشکل سیاسی، که ۴۹ سال از تاسیس آن می گذرد، در زندان هستند که از جمله آنها می توان از ابراهیم یزدی، دبیرکل ۷۹ ساله نهضت آزادی و اولین وزیر خارجه ایران بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ و فرید طاهری را نام برد.

مطالب مرتبط