به روز شده:  14:12 گرينويچ - 12 دسامبر 2010 - 21 آذر 1389

ایران پس از انتخابات

تظاهرات 'بسیج دانشجویی' در مقابل سفارت بریتانیا در تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گروهی از افراد موسوم به "بسیج دانشجویی" امروز (یکشنبه 21 آذر 1389 برابر با 12 دسامبر 2010 میلادی)، با تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، پرچم های آمریکا و بریتانیا را به آتش کشیدند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، نیروی انتظامی در مقابل سفارت بریتانیا در خیابان فرودسی چند لایه حفاظتی تشکیل داد.

این گزارش حاکیست که تجمع این عده در اعتراض به ترور اخیر دو تن از محققان هسته ای ایرانی شکل گرفته است و اسدالله بادامچيان، از اعضای حزب محافظه کار موتلفه اسلامی، و حميد رسايی از نمايندگان اصول گرای مجلس نيز در بین تظاهر کنندگان دیده می شوند.

به گزارش ایرنا، معترضین پس از قرائت بيانيه ای شعارهايی با مضامين، "سفير انگليس اخراج بايد گردد، سفارت انگليس تسخير بايد گردد"، سر دادند.

این در حالی است که اظهارات اخیر سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، واکنش تند مقامات ایران را نیز برانگیخته است.

آقای گس در مطلبی با عنوان"جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است"، در وب سایت سفارت بریتانیا در تهران نوشته که "اصول مصرح در اعلامیه حقوق بشر را نمی توان با دستاویز فرهنگ تعبیر و تفسیر کرد."

به گزارش خبرگزاری نیمه دولتی فارس، علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در واکنش به اظهارات آقای گس گفته که "به نظر می رسد ماموریت سفیر انگلیس در تهران به جای تنظیم روابط دوجانبه، تخریب روابط است."

آقای بروجردی همچنین گفته است که اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در ایران نشان دهنده این واقعیت است که "او (سایمون گس) باید ادب سفیر بودن را بیاموزد".

سایمون گس در نوشته خود که نهم دسامبر 2010 در وب سایت سفارت بریتانیا در ایران قرار گرفته نوشته است، "تردیدی نیست که بخشی از وظیفه دیپلمات‌ها ایجاد ارتباط بین کشورهاست، در جایی که بشود چنین ارتباطی ایجاد کرد و دیپلمات‌ها در انتقاد از وضعیت کشوری که به مأموریت فرستاده شده‌اند باید جانب احتیاط را رعایت کنند."

سفیر بریتانیا همچنین گفته که "در عین حال یکی دیگر از وظایف دیپلمات‌ها توضیح و تشریح دیدگاه‌های دولت کشورشان برای عموم مردم است و در مسأله حقوق بشر، تفکرات ایران و بریتانیا بسیار متفاوت از یکدیگر است."

آقای گس در یادداشت خود همچنین با اشاره به این که وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند، به عنوان نمونه به نسرین ستوده اشاره کرده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بر اساس احضاریه ای که یک هفته پیش از آن دریافت کرده بود، به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد و بازداشت شد.

به گفته سفیر بریتانیا در ایران، خانم ستوده، وکیلی است که سال ها در ایران کار کرده و با استفاده از شیوه های قانونی به دفاع از هموطنان خود پرداخته، اما امروز او بازداشت شده و در انتظار محاکمه به سر می برد.

آقای گس گفته که، "دادستان های ایران اتهام مبهم اقدام علیه امنیت ملی را علیه خانم ستوده مطرح کرده اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی عدالتی هایی است که حکومت ایران ترجیح می دهد، پنهان بمانند."

به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم جلالی، سخنگوي كميسيون امنيت ملی و سياست خارجي مجلس ایران هم با انتقاد از يادداشت سفير انگليس در تهران این اظهارات را مداخله او در امور داخلی ایران توصیف کرده است.

آقای جلالی همچنین گفته که "طرح کاهش سطح روابط با انگلیس در جلسه یکشنبه هفته آینده این کمیسیون مجلس مطرح خواهد شد".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.