به روز شده:  17:49 گرينويچ - جمعه 10 دسامبر 2010 - 19 آذر 1389

جامعه ایران

تشکیل 'کمیته اضطرار' برای آلودگی هوای تهران

تهران

آلودگی هوای تهران بیش از یک ماه است که به صورت متناوب در وضعیت هشدار و اضطرار قرار دارد

با ادامه آلودگی شدید هوای تهران و در پی افزایش غلظت آلاینده‌ها، مقام‌های ایران از تشکیل 'کمیته اضطرار' برای مقابله با آلودگی هوای پایتخت خبر دادند.

امیر فاتح وحدتی، مدیر مرکز پایش آلودگی‌ هوای استان تهران، امروز (جمعه ۱۹ آذر - دهم دسامبر) از تشکیل این کمیته به دستور استاندار تهران خبر داد.

میزان آلودگی هوای تهران برای سی و دومین روز متوالی در وضعیت "هشدار" قرار دارد.

یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز (جمعه) به خبرگزاری ایسنا گفته است که پایداری جوی و افزایش میزان آلاینده ها تا روز یکشنبه (۲۱ آذر) ادامه خواهد داشت.

در همین حال، محمد رضا محمودی، معاون عمرانی استانداری تهران، پس از برگزاری جلسه امروز کمیته اضطرار، از منتفی شدن احتمال تعطیلی عمومی تهران در روز شنبه به دلیل افزایش آلودگی هوای تهران خبر داد و گفت که پس از بررسی های این کمیته، ساعات کاری ادارات نیز از شنبه به حالت عادی باز خواهد گشت.

دلیل آلودگی هوا؛ 'بنزین بی کیفیت یا بخاری گازی'

در حالی که ادامه آلودگی هوای تهران و قرار گرفتن وضعیت هوای این شهر در شرایط "هشدار" کم کم به خبرثابت روزانه خبرگزاری های رسمی ایران تبدیل شده است، گفت و گو در مورد علل شکل گیری این پدیده و تلاش برای یافتن راه حلی برای آن، وارد مراحل جدیدتری می شود.

یوسف رشیدی، مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در اظهار نظری جدید، یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا را "سوخت بی کیفیت و تردد زیاد خودروها در پایتخت" دانست و ادعای ارتباط میان افزایش آلودگی هوا با استفاده از بخاری های گازی در منازل را غیر علمی و غیر کارشناسی ارزیابی کرد.

آقای رشیدی امروز به خبرگزاری مهر گفت: "آلودگی هوای تهران در شب کاهش می یابد، در حالی که بخاری های منازل در طول شب بیشتر از روز روشن است."

وقتی خودروهایی تولید می کنیم که به اندازه لوکوموتیو آلودگی ایجاد می کند، وقتی بنزینی تولید می کنیم که اکتانش پائین است و گازوئیلی که گوگردش بالاست ... این هم وضع آلودگی هوا خواهد بود

حسین حسنی بافرانی، نماینده مجلس ایران

به نظر می رسد که اظهار نظر آقای رشیدی در پاسخ به سخنان محمد رویانیان، رئیس ستاد حمل و نقل و سوخت ایران است که افزایش مصرف گاز طبیعی به ویژه در بخاری و آبگرم کن‌های خانگی را یکی از مهمترین دلایل آلودگی هوای تهران دانسته بود.

'آب پاشی هوا بی ثمر است'

یکی از اقدام‌های دولت ایران برای کاهش آلودگی پایتخت در روزهای گذشته، آب پاشی توسط هواپیماها و ماشین های آتش نشانی در سطح این شهر بود.

در واکنشی جدید به این اقدام، حسین حسنی بافرانی، نماینده مجلس ایران، با بی اثر خواندن چنین اقدام‌هایی گفت: "آب پاشی در این سطح و با این حجم، کاری بی ثمر است، چرا که برای یک میلی‌متر بارندگی باید چند هزار پرواز انجام گیرد".

آقای حسنی در تشریح دلایل اصلی آلودگی هوای تهران گفت :"وقتی حریم ۵۰ کیلومتری در شهرستان ها و ۱۲۰ کیلومتری در تهران را شکستیم، وقتی خودروهایی تولید می کنیم که به اندازه لوکوموتیو آلودگی ایجاد می کند، وقتی بنزینی تولید می کنیم که اکتانش پائین است و گازوئیلی که گوگردش بالاست، وقتی یک هزار و ۵۰۰ خودرو در روز با همین شرایط شماره گذاری می کنیم، وقتی به جای ۲۵۰ هزار خودروی فرسوده فقط ۱۷ هزار خودرو از رده خارج می‌شود، این هم وضع آلودگی هوا خواهد بود."

کيفيت هوا در شهرهای ايران، بر اساس ميزان آلودگی با پنج رده اصلی شامل شرايط "پاک"، "سالم"، "ناسالم يا وضعيت هشدار"، "بسيار ناسالم يا شرايط اضطرار" و "خطرناک يا وضعيت بحران" ارزيابی می شود.

تهران از سال ها پیش با مشکل آلودگی هوا مواجه است و هر ساله در اواخر فصل پائیز و اوایل زمستان این آلودگی به اوج خود می رسد، به طوری که بارها دولت ناچار شده است مدارس را به دلیل شدت آلودگی هوا تعطیل کند.

برای مقابله با بحران آلودگی هوا ده سال پیش برنامه ای به عنوان "برنامه جامع آلودگی هوای تهران" تهیه شد که بر اساس آن باید ظرف مدت ده سال کیفیت هوای پایتخت به شرایط قابل تنفس و سالم می رسید، اما گزارش ها نشان می دهد که وضعیت هوای تهران به مراتب بدتر از ده سال پیش است.

 • میدان آزادی تهران و دو هواپیمای سم پاشی که در هوا مشغول آب پاشی اند
  آب پاشی توسط هواپیما و ماشین‌های آتش نشانی، یکی از اقدام‌های دولت ایران برای مقابله با کاهش آلودگی هوا بوده است
 • برج میلاد تهران بر فراز ابری خاکستری از هوای آلوده ایستاده است
  برج میلاد تهران بر فراز ابری خاکستری از هوای آلوده دیده می شود
 • تصویری از آسمان آلوده تهران
  ادامه آلودگی شهر تهران طی یک ماه گذشته از دغدغه های اصلی پایتخت نشینان بوده است
 • برج میلاد تهران
 • تصویر یک شهروند تهرانی در حال سیگار کشیدن
  بسیاری از مقام‌های ایرانی نسبت به افزایش میزان ابتلا به بیماریهای قلبی و تنفسی به خاطر افزایش آلودگی هوای تهران، هشدار داده اند

بر اساس این برنامه، تولید خودروهای استاندارد و از رده خارج کردن خودورهای فرسوده در دستور کار قرار گرفت و قرار شد ضمن بالا بردن کیفیت سوخت، وضعیت حمل و نقل عمومی نیز بهبود پیدا کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.