به روز شده:  03:39 گرينويچ - شنبه 11 دسامبر 2010 - 20 آذر 1389

قوه قضائیه ایران

پخش 'اعترافات' جدید سکینه آشتیانی از تلویزیون ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سکینه محمدی آشتیانی در یک برنامه شبکه تلویزیونی پرس تی وی که نیمه شب جمعه به وقت تهران پخش شد، به روابط نامشروع جنسی و قتل شوهرش ابراهیم قادرزاده 'اعتراف' کرده است.

خانم آشتیانی در برنامه انگلیسی زبان "تودی ایران" در حالی که بر روی یک صندلی در اتاقی که گفته می شود در منزلش است نشسته، درباره روابط خود با عیسی طاهری که متهم به قتل شوهرش است صحبت می کند.

این در حالیست که روز پنجشنبه و بدنبال انتشار برخی اخبار و تصاویر، رسانه های خارجی اعلام کردند که خانم آشتیانی و پسر او آزاد شده اند.

اما سایت پرس تی وی این اخبار را تکذیب و اعلام کرد تصاویری که از این دو در منزلشان منتشر شده مربوط به یک برنامه تلویزیونی است که آنها در آن "صحنه جنایت" را بازسازی می کنند.

در برنامه جمعه شب، سکینه آشتیانی بر خلاف سه برنامه تلویزیونی قبلی که با چادر ظاهر می شد و به زبان ترکی حرف می زد، این بار با روسری بود و به زبان فارسی نحوه آشنایی خود را با عیسی طاهری توضیح داد.

وی گفت: "یک روز که در منزل بودم، تلفن زنگ زد. گوشی را برداشتم و فردی که آنسوی خط بود حرفهایی زد که من مجبور شدم تلفن را قطع کنم. من او را نمی شناختم. دوباره زنگ زد. وقتی که برای سومین بار زنگ زد، به من گفت که باید چیزی را به من بگوید و التماس کرد که قطع نکنم. ... او گفت که یکی از بستگان من است. ... ما قرار گذاشتیم که همدیگر را در پارک ببینیم."

خانم آشتیانی در ادامه این برنامه می گوید عیسی طاهری به او گفته که می خواهد با او "دوست" شود و با وجود آنکه هر دوی آنها متاهل بوده اند با یکدیگر ارتباط نامشروع برقرار کرده اند.

او سپس می گوید که عیسی طاهری پنج سال پیش تصمیم به قتل شوهر او گرفت: "یک روز او به من زنگ زد و گفت که بچه هایم را به خانه مادرم در تبریز بفرستم. وقتی پرسیدم چرا، گفت که فردای آن روز می خواهد شوهرم را بکشد. پرسیدم با چی، گفت که با برق. پرسیدم چطور، گفت که آمپولی به او بزنم که او را بیهوش کند تا (عیسی طاهری) بیاید و او را با شوک الکتریکی بکشد."

سکینه آشتیانی در این برنامه تلویزیونی "صحنه جنایت" را در منزل خود بازسازی می کند و می گوید بعد از آنکه شوهرش را بیهوش کرد، عیسی طاهری وارد خانه شده و سیم برق را به مچ و کمر او می بندد.

به گفته خانم آشتیانی، عیسی طاهری شش بار تلاش کرد شوهر او را با برق بکشد، اما وی همچنان تکان می خورد تا سرانجام بار هفتم او کشته شد.

'روسپی گری'

سکینه آشتیانی می گوید پس از این واقعه، او بدلیل "عذاب وجدان" خود را به پلیس معرفی کرد.

سکینه آشتیانی

خانم آشتیانی به زنای محصنه، مشارکت در قتل شوهرش و روسپی گری 'اعتراف' کرده است

اما گوینده شبکه پرس تی وی به اسنادی اشاره می کند که پلیس "منحصرا" در اختیار این برنامه تلویزیونی گذاشته که نشان می دهد که خانم آشتیانی پس از آنکه توسط پلیس احضار شده به دست داشتن در قتل شوهرش اعتراف کرده و عیسی طاهری را نیز بعنوان همدست معرفی کرده است.

این شبکه می گوید که خانم آشتیانی همچنین اعتراف به روسپی گری کرده است.

به گفته پرس تی وی دیوانعالی کشور در سال ۲۰۰۶، خانم آشتیانی را محکوم به سنگسار کرده اما این حکم جنبه "نمادین" داشته زیرا در حال حاضر مطابق بخشنامه ای، اجرای سنگسار در ایران ممنوع است.

در ادامه این برنامه، سجاد قادرزاده، پسر سکینه آشتیانی، می گوید که با محمد مصطفایی برای پذیرش وکالت مادرش تماس گرفت: "به مصطفایی زنگ زدم و او خواستار ۲ میلیون تومان شد. پول را به حساب بانکیش ریختم و او نیز شروع به کار کرد. او را هرگز ندیده ام. تنها تلفنی صحبت کرده ایم."

به گفته پرس تی وی، اما مصطفایی از ایران گریخت و به نروژ پناهنده شد.

این شبکه بخش هایی از مصاحبه آقای مصطفایی با تلویزیون بی بی سی را نشان داد که او می گوید برای پرونده خانم آشتیانی و بطور کلی دفاع از حقوق بشر هرگز پولی دریافت نمی کند.

پس از آن هوتن کیان، وکیل کنونی خانم آشتیانی، صحبت می کند و می گوید که بدلیل تبلیغات منفی کشورهای خارجی که در آن گفته شده مجازات همه افرادی که مرتکب زنا شوند اعدام است، وکالت این پرونده را بر عهده گرفته است.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله، در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش و ارتکاب زنای محصنه در تبریز محاکمه و به سنگسار محکوم شد.

به دنبال فشارهای جهانی برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار، سرانجام قوه قضائیه ایران اعلام کرد که خانم آشتیانی به جرم دست داشتن در قتل همسرش به قصاص محکوم شده و اجرای حکم اعدام او بر حکم سنگسار اولویت دارد.

برخی رسانه های خبری گفتند که احتمال دارد مقامات قضایی ایران که با واکنش گسترده جهانی علیه مجازات سنگسار مواجه شده اند در صدد باشند خانم آشتیانی را به اتهام مشارکت در قتل همسرش، اعدام کنند.

به گفته آنان، در چنین صورتی، مقامات قضایی ضمن جلب رضایت طرفداران شدت عمل در پرونده های جنسی، از اجرای حکم سنگسار که طرفداران حقوق بشر آن را "ظالمانه، غیرانسانی و تحقیر آمیز" و در نتیجه، مغایر موازین حقوقی بین المللی می دانند نیز اجتناب خواهند کرد.

چندی پیش جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و سرپرست هیات ایرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مجازات سنگسار دفاع کرد، اما گفت که خانم آشتیانی ممکن است اعدام نشود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.