مشاور اوباما: آماده تشدید تحریم های ایران هستیم

احمدی نژاد از دستگاه های سانتریفوژ بازدید می کند
Image caption آمریکا می گوید تا زمانیکه ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند، تحریم ها تشدید خواهد شد

یک مقام ارشد کاخ سفید گفته است اگر ایران برنامه اتمی خود را متوقف نکند، آمریکا و متحدانش آماده اند تحریم های بیشتری علیه این کشور اعمال کنند.

گری سیمور مشاور اتمی باراک اوباما روز جمعه در یک موسسه تحقیقاتی در واشنگتن گفت تا زمانیکه ایران صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود را ثابت نکند، کشورهای غربی به تشدید فشارهای خود علیه تهران ادامه خواهند داد.

مقام های آمریکایی با اشاره به اظهارات برخی مقام های ایران می گویند تحریم های جهانی علیه ایران موثر بوده و به اقتصاد این کشور صدمه زده است.

اظهارات اخیر مشاور اتمی کاخ سفید سه روز پس از گفتگوهای ایران با گروه 1+5 در ژنو مطرح می شود.

در این مذاکرات دو طرف توافق کردند که دور بعدی گفتگوها را در اواخر ماه آینده میلادی در استانبول برگزار کنند.

گری سیمور در نشست بنیاد دفاع از دمکراسی گفت ایران احتمالا به این دلیل حاضر به مذاکره شده که می خواهد در جامعه جهانی اختلاف بیاندازد تا تحریم های کنونی را تضعیف کند و مانع از فشارهای بیشتر شود.

وی افزود این "طرح" موثر واقع نخواهد شد و آمریکا و کشورهای اروپایی مصمم هستند که بدنبال مذاکرات ژنو فشارها را ادامه و حتی افزایش دهند.

او گفت: "خودداری ایران از مذاکرات جدی، فقط به تشدید تحریم ها منجر می شود. تا زمانیکه نگرانی ما رفع نشود تحریم ها نیز لغو نخواهد شد."

مشاور اتمی اوباما درباره کرم کامپیوتری استاکسنت که بر اساس برخی گزارشها مشکلاتی در دستگاههای سانتریفوژ ایران ایجاد کرده گفت: "خشنودم که می شنوم آنها مشکلاتی در دستگاه های سانتریفوژ خود دارند و آمریکا و متحدانش می کوشند تا شرایط را پیچیده تر کنند."

گری سیمور اشاره ای به اینکه چه کسی مسئول این کرم کامپیوتری است نکرد.

مطالب مرتبط