تشکیل کمیته ای برای ایجاد اتحاد میان اصولگرایان ایران

محمدرضا مهدوی کنی، دبیر جامعه روحانیت مبارز تهران و محمد یزدی، رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اطلاعیه ای مشترک با تاکید بر حمایت از همه نیروهای اصولگرا از تشکیل کمیته ای برای سرعت بخشیدن به فعالیتهای خود جهت ایجاد اتحاد میان اصولگرایان خبر داده اند.

تشکیل این کمیته، تازه ترین اقدام اصولگرایان برای رفع اختلافات میان خود و به گفته برخی صاحب نظران، آماده شدن برای انتخابات آینده مجلس است.

یک ماه پیش گزارش شده بود که محمود احمدی نژاد هیات سه نفره ای را مسئول برنامه ریزی برای انتخابات سال آینده مجلس نهم کرده است.

در آن زمان، حبیب الله عسگراولادی، علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل به عنوان اعضای این هیات سه نفره از سوی آقای احمدی نژاد انتخاب شدند تا با برگزاری جلسات میان جریان های مختلف اصولگرا به شکل گیری مواضع مشترک و واحد و به کاهش اختلافات و فاصله ها میان اصولگرایان کمک کند.

در جریان معرفی و تشکیل کابینه دولت دهم، حبیب الله عسگراولادی به رییس جمهوری ایران هشدار داده بود اگر در انتخاب اعضای کابینه با رهبری و مجلس مشورت نکند، اعتماد اصولگرایان را از دست خواهد داد.

احمد سلامتیان، نماینده سابق مجلس و تحلیلگر مسایل سیاسی ایران، در گفتگو با بی بی سی فارسی، تلاش تازه اصولگرایان برای دست یابی به یک ائتلاف جناحی را متاثر از تحولات سیاسی هیجده ماه گذشته و وقایع پس از انتخابات خرداد 88 ارزیابی می کند.

آقای سلامتیان، همچنین پیشگام شدن چهره‌های سرشناس اصولگرا نظیر آقایان عسگر اولادی، یزدی و مهدوی کنی برای "ایجاد وحدت میان اصولگرایان" را تلاشی از طرف احزاب اصولگرای سنتی ایران برای جلوگیری از برنامه های "جناح اقلیت اصولگرای" حامی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران دانست و گفت که جناح اقلیت در صدد است اکثریت کرسی های مجلس این کشور را در انتخابات آینده به دست آورد.

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران زمستان سال آینده برگزار خواهد شد، اما تاریخ دقیق برگزاری آن هنوز مشخص نیست.

اختلافات میان دولت و مجلس ایران بر سر برخی از قوانین از جمله قانون حذف یارانه ها و بودجه سال ۱۳۸۹، در ماه های اخیر منجر به مناقشات سیاسی در میان جناح اصولگرایان شده است و برخی از چهره های سرشناس و قدیمی این جناح بارها از سیاست های دولت آقای احمدی نژاد انتقاد کرده اند.