علی لاریجانی: سئوال از رئیس جمهوری حق نمایندگان است

علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد
Image caption علی لاریجانی، گفته های کسانی که وی را "مانع تعامل دولت و مجلس" می دانند، رد کرد

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در مورد طرح سئوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهوری این کشور گفت: "سوال از رئیس‌جمهوری جزو حقوق نمایندگان است و من نمی‌توانم به عنوان رئیس مجلس، نمایندگان را از حقوقشان منصرف کنم".

آقای لاریجانی امروز ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی افزود: "البته افرادی که به دنبال این کار بوده‌اند در مصاحبه‌های خود اعلام کرده اند که فعلاً زمان را برای طرح سوال از رئیس‌جمهوری مناسب نمی‌دانند."

علی مطهری نماینده تهران، که از چندی پیش پی گیر طرح احضار محمود احمدی نژاد به مجلس برای پاسخگویی به موارد "نقض قانون" بوده است، دو هفته پیش گفته بود: "تا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرایی نشود و قیمت حامل‌های انرژی مشخص نشود، این طرح به هیأت رئیسه ارائه نخواهد شد."

دو ماه پیش، احمد توکلی، دیگر نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس، با تاکید بر اینکه "سئوال از رئیس جمهوری باید صورت بگیرد" گفته بود که علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه و محمدرضا باهنر، سخنگوی فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز در این مورد با او هم عقیده اند.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی ایران، در صورتی که حداقل‏ یک‏ چهارم‏ نمایندگان‏ از رئیس‏ جمهور درباره‏ نحوه انجام وظایفش سئوال‏ کنند، او موظف‏ است‏ طی حداکثر یک ماه در مجلس‏ حاضر شود و به‏ سوال‏ نمایندگان جواب‏ دهد. اما در سه دهه گذشته، مجلس شورای اسلامی از این حق خود استفاده نکرده است.

'تحقیر علما وزن این آقایان را اضافه نمی کند'

رئیس مجلس ایران در نشست خبری امروز، در پاسخ به سوال خبرنگاری که وی را متهم به بی توجهی به نظر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر "ممنوعیت اختلاف سران قوا" می کرد، گفت: "این که قوا باید وقت خود را صرف حل مشکلات کنند حرفی درست و اصولی است، اما اگر فکر کنید وقتی حرف نادرستی زده می‌شود نباید آن حرف اصلاح شود این گونه نیست؛ مثلا اینکه گفته می‌شود در راس امور بودن مجلس مربوط به گذشته است حرف نادرستی است."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران سه ماه پیش، در مصاحبه با روزنامه دولتی ایران گفت که سخن آیت الله خمینی مبنی بر اینکه "مجلس در راس امور است"، مربوط به زمانی بوده که کشور را نخست وزیر منتخب نمایندگان اداره می کرده، اما اکنون قوه مجریه در راس قرار دارد.

این سخن آقای احمدی نژاد، واکنش های شدیدی را در محافل سیاسی ایران برانگیخت؛ تا آنجا که ۱۷۰ نماینده مجلس ایران در تذکری کتبی به رئیس جمهوری از او خواستند که به جای نفی جایگاه مجلس، به وظایف خود عمل کند.

علی لاریجانی همچنین در پاسخ به اظهارات یکی از خبرنگاران که می گفت برخی نزدیکان رئیس جمهوری، رئیس مجلس را مانع تعامل دولت و مجلس می‏دانند، گفت: "برخی مسائل در سیاست داخلی کشور توام با توهمات است و برخی بدشان نمی‎آید که به حواشی بپردازند و این یک کاسبی سیاسی برای آنها شده است."

به گزارش سایت خبرآنلاین، نزدیک به علی لاریجانی، وی در بخش دیگری از مصاحبه مطبوعاتی خود با بیان اینکه "اسلامیت اصولی دارد و هر کسی نمی تواند پابرهنه وارد این امور شود"، بدون مشخص کردن مخاطب انتقادات خود اظهار داشت: "من با برخی اظهارات سبک در حوزه دین مخالفم. تحقیر علما وزن این آقایان را اضافه نمی کند."

او گفت: "علما باید راجع به مسائل اسلامی نظر دهند نه کسانی که در این زمینه دانش فقهی ندارند".

این اظهارات در شرایطی عنوان شده که پیش از این، اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی نژاد، به کرات توسط روحانیان قم مورد انتقاد قرار گرفته و متهم به بیان دیدگاه های انحرافی در مورد مسائل دینی شده است.

انتقاد از 'تخریب رجل سیاسی'

علی لاریجانی در پاسخ به سئوالی در مورد مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: "ایشان در زمینه امور اجرایی یکی از مدیرانی هستند که در ایجاد امید و کار نقش برجسته‌ای دارند؛ البته هر سیاستمداری نقاط ضعفی خواهد داشت و ممکن است عده‌ای هم به ایشان انتقاداتی وارد بدانند."

وی در این زمینه، با یادآوری اینکه "در دو انتخابات اخیر برخی انتقادات به ایشان وارد شد و برخی توقع داشتند ایشان نقش بارزتری در انتخابات ایفا کنند"، به ایراداتی اشاره کرد که "ممکن است به فرزندان ایشان وجود داشته باشد".

آقای لاریجانی در عین حال ادامه داد: "آقای هاشمی بارها اعلام کرده که وظیفه خودم می‌دانم که از نظرات رهبری در اداره کشور حمایت کنم و انتظار از ایشان به عنوان رئیس مجلس خبرگان هم همین است."

رئیس مجلس ایران همچنین تصریح کرد: "من به طور کلی تخریب رجل سیاسی را نمی‌پسندم."

تلاش برای 'وحدت اصولگرایان'

علی لاریجانی، که ریاست "فراکسیون اصولگرایان مجلس" را نیز بر عهده دارد، در بخش دیگری از سخنان امروز خود از تلاش این فراکسیون برای ایجاد وحدت میان اصولگرایان خبر داد.

وی تلاش های اخیر محمدرضا مهدوی کنی، دبیر جامعه روحانیت مبارز و محمد یزدی، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را برای "وحدت اصولگرایان"، حرکتی ماندگار دانست که "شاخص های اصولگرایی را تعیین می‏کند تا افراد خودشان را با چنین ابزاری بسنجند".

دبیران این دو تشکل اصلی روحانیان اصولگرای ایران، دیروز پس از برگزاری نشست روز گذشته خود با دیگر گروه های اصولگرا، طی اطلاعیه‌ای با تاکید بر "حمایت قاطع از همه نیروهای اصولگرا و مقابله با جریان فتنه" اعلام کردند که با تشکیل کمیته‌ای به فعالیت‌های خود برای ایجاد وحدت سرعت خواهند بخشید.

"جریان فتنه"، اصطلاحی است که ازسوی مدافعان آیت الله خامنه ای، برای توصیف جریان معترض به دهمین انتخابات ریاست جمهوری مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب مرتبط