ایران برخورد پلیس بریتانیا با دانشجویان معترض را محکوم کرد

برخورد پلیس با لندن با دانشجویان معترض
Image caption در جریان اعتراضات اخیر دانشجویی در لندن، برخوردهای خشنی میان پلیس و گروهی از معترضان اتفاق افتاد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران "سرکوب" و "برخورد خشن" پلیس لندن با دانشجویان معترض به افزایش هزینه تحصیلات عالیه در بریتانیا را محکوم کرد.

آقای متکی روز شنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) گفت: "جمهوری اسلامی ایران تحولات انگلیس را با دقت تحت نظر دارد و همزمانی ضرب و شتم دانشجویانی را که در پی طرح خواسته های صنفی خود بودند با روز جهانی حقوق بشر، مایه تأسف می داند".

او از دولت و پلیس بریتانیا انتقاد کرد که "به جای گفت و گوی مبتنی بر منطق"، از ابزار سرکوب و فشار استفاده می کنند.

گروه بزرگی از دانشجویان و دانش آموزان بریتانیایی، روز پنجشنبه و همزمان با نشست پارلمان بریتانیا برای بررسی طرح افزایش هزینه های تحصیلات دانشگاهی در این کشور، در اعتراض به این طرح در خیابان های اطراف پارلمان تجمع کردند که در مواردی به برخوردهای خشن با پلیس انجامید.

مرکز فوریت های پزشکی لندن و پلیس این شهر همان روز اعلام کردند که شش دانشجو و شش مأمور پلیس در این درگیری ها زخمی و به بیمارستان منتقل شده اند.

پلیس می گوید که گروهی از تظاهرکنندگان قصد داشتند از مسیر از پیش اعلام شده توسط برگزارکنندگان خارج شوند و جلوگیری از این کار لازم بوده است.

عده ای از دانشجویان معترض هم از اینکه گروه دیگری از معترضان دست به تخریب اموال عمومی و خشونت زدند، گلایه مند بودند.

در این حال آقای متکی از دولت بریتانیا خواسته است که در مقابل اعتراض های دانشجویی خویشتنداری کند.

سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه های ایران هم با انتشار بیانیه ای به برخورد پلیس بریتانیا با معترضان واکنش نشان داده است.

در این بیانیه آمده است: "جهان شاهد ضرب و شتم دانشجویان و خرد شدن استخوان های جوانان معترض به حکومت پادشاهی انگلستان بود و مردم جهان به عینیت، دروغی بودن تمامی ادعاهای حقوق بشر غرب در نظام لیبرال دموکراسی را از نزدیک مشاهده کرده و در این میان مردم انگلستان و به خصوص دانشجویان بی دفاع انگلیسی، طعم آزادی و حقوق بشر ادعایی حکومت انگلستان را زیر باتوم ها و مشت ها و لگدهای پلیس این کشور چشیدند".

بسیج دانشجویی دانشگاه های ایران با اعلام همدردی با دانشجویان و جوانان بریتانیایی، خواهان "ایجاد فضایی آزاد و دموکراتیک برای پیگیری مطالبات دانشجویان و مردم انگلستان" و همچنین محاکمه دولتمردان بریتانیایی در دادگاه های بین المللی شده اند.

وزیر امور خارجه ایران هم در اظهارات امروز خود دولتمردان بریتانیایی را به طعنه "مدعیان حمایت از حقوق بشر و دموکراسی" خوانده است که به نظر می رسد پاسخی به اعتراض های آنها به آنچه نقض حقوق بشر در ایران می خوانند، باشد.

دولتمردان غربی می گویند که حکومت ایران به منتقدان خود اجازه برگزاری تجمع یا تظاهرات نمی دهد و مأموران نظامی و انتظامی این کشور با تجمع های مسالمت آمیز مخالفان دولت با خشونت برخورد می کنند.

مطالب مرتبط