ایهود باراک: تحریم شدید ایران می تواند موثر باشد

ایهود باراک
Image caption ایهود باراک می گوید آمریکا و اروپا نباید گزینه نظامی را در برابر ایران منتفی بدانند

ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل می گوید مقابله با برنامه اتمی ایران همچنان در "مرحله دیپلماسی" است و تشدید تحریم ها می تواند سیاست اتمی تهران را تغییر دهد.

او روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که معتقد است تحریم های شدید و هدفمند می تواند "رژیم (ایران) را وادار به تفکر مجددی" در رویکرد اتمی خود کند.

اظهارات آقای باراک در حالی مطرح می شود که گروه 1+5 در مذاکرات اخیر ژنو که با حضور هیات ایرانی برگزار شد، توافق کرد که گفتگوهای اتمی با تهران اواخر ژانویه در استانبول ادامه پیدا کند.

اختلاف اصلی دو طرف ادامه غنی سازی اورانیم است که ایران همواره تاکید کرده حق قانونی خود می داند و حاضر به توقف آن نیست.

ایهود باراک در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل به ایران حمله نظامی خواهد کرد گفت: "من فکر نمی کنم ما باید به این سوالها جواب بدهیم."

وی گفت اسرائیل همچون هر کشور دیگری در هر قاره دیگر حق دفاع از خود را دارد و باید بتواند در امنیت و بدون هراس زندگی کند.

او با وجود تاکید بر اهمیت ابزارهای دیپلماتیک، از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست هیچ گزینه ای را برای توقف برنامه اتمی ایران منتفی ندانند.

بر اساس برخی مدارک محرمانه دولت آمریکا که اخیرا توسط ویکی لیکس منتشر شده مقام های آمریکایی گفته اند اسرائیل می تواند است به تاسیسات اتمی ایران حمله کند اما معلوم نیست که این عملیات موفقیت آمیز باشد.

مطابق این مدارک، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا به هروی مورین همتای فرانسوی خود گفته است اسرائیل توانایی این را دارد که چنین عملیاتی را به تنهایی و بدون کمک آمریکا انجام دهد، اما موفقیت آمیز بودن آن قطعی نیست.

آقای گیتس گفته است حمله نظامی به ایران برنامه اتمی این کشور را حداکثر یک تا سه سال به تعویق می اندازد و مردم این کشور را برای همیشه علیه کشور مهاجم متحد می کند.

ماه گذشته نیز که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته بود تنها یک تهدید نظامی جدی از سوی آمریکا می تواند سیاست اتمی ایران را تغییر دهد، وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت با چنین دیدگاهی موافق نیست.

رابرت گیتس گفت آمریکا حاضر است هر اقدامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی هسته ای انجام دهد، اما در مرحله کنونی تحریم ها اثراتی بسیار عمیق تر از آنچه مقام های ایران تصور می کردند داشته است.

مطالب مرتبط