تهدید به تخریب مقبره استر در ایران در صورت صدمه دیدن مسجد الاقصی

الاقصی
Image caption این مکان در شهر قدیمی بیت المقدس برای مسلمانان و یهودیان مقدس است

گروهی از کسانی که رسانه های دولتی ایران اعضای بسیج دانشگاه بوعلی سینای همدان خوانده اند با تجمع در مقبره استر و مردخای تهدید کرده اند که در صورت صدمه زدن به مسجد الاقصی توسط اسرائیل این مقبره را ویران خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر این گروه روز یکشنبه در مقبره استر که یکی از مقدس ترین اماکن مذهبی یهودیان ایران است تجمع کردند.

معترضان در بیانیه ای نوشتند: "اما ای ملت مسلمان، آگاه باشید که اینان تخریب مسجدالاقصی دومین نماد اتحاد مسلمانان جهان را آغاز کرده اند، درحالی که دومین مکان مقدس اینان در جمهوری اسلامی و در شهر همدان به نام زیارتگاه استر و مردخای در آرامش کامل قرار دارد و از هیچ ایرانی مسلمانی صدایی در نمی آید."

بنابه روایات تاریخی، استر یک زن جوان یهودی بود که پنج قرن پیش از میلاد مسیح به همسری خشایار پادشاه هخامنشی درآمد و او را قانع کرد به یهودیان اجازه دهد آزادانه در داخل مرزهای امپراتوری ایران سکنی گزینند.

چندین پروژه عمرانی و باستان شناسی در اطراف مسجد الاقصی که یهودیان آن را به عنوان قبه الصخره و مسلمان به عنوان حرم الشریف می شناسند، در جریان است. این پروژه ها باعث طرح این اتهام از سوی بعضی مسلمانان شده است که اسرائیل قصد تخریب این مکان مذهبی را دارد.

ساخت و سازها و پروژه های مرمت در داخل و اطراف بخش قدیمی بیت المقدس به شدت جنجال آفرین است و در گذشته باعث بروز خشونت هایی شده است.

مسجد الاقصی که براساس اعتقادات اسلامی محل عروج پیامبر اسلام بوده، یکی از مهم ترین اماکن مقدس برای مسلمانان است.

اما همچنین این یکی مقدس ترین مکان های مذهبی برای یهودیان است که بر این باورند که محل استقرار "معبد دوم" بوده که در سال 70 میلادی به دست رومی ها به آتش کشیده شد.

مطالب مرتبط