سفیر بریتانیا در تهران به وزرات امور خارجه ایران احضار شد

احمدی نژاد و سایمون گس
Image caption سایمون گس شهریور سال گذشته استوارنامه خود را به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران تحویل داد

سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران روز دوشنبه 22 آذر 1389 (13 دسامبر) به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

احضار آقای گس به وزارت امور خارجه یک روز پس از آن صورت می گیرد که گروهی موسوم به "بسیج دانشجویی"، با تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، پرچم های آمریکا و بریتانیا را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری ها از ایران، آقای گس در اعتراض به برخورد دولت و پلیس بریتانیا با تظاهرات دانشجویان این کشور در اعتراض به افزایش شهریه دانشگاه ها و اقدام خلاف عرف دیپلماتیک در درج مقاله ای "علیه جمهوری اسلامی" به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

پیشتر وزارت امور خارجه ایران گفته بود که "جمهوری اسلامی ایران تحولات انگلیس را با دقت تحت نظر دارد و همزمانی ضرب و شتم دانشجویانی را که در پی طرح خواسته های صنفی خود بودند با روز جهانی حقوق بشر، مایه تأسف می داند".

مقامات وزارت خارجه ایران از دولت و پلیس بریتانیا انتقاد کرده اند که "به جای گفت و گوی مبتنی بر منطق"، از ابزار سرکوب و فشار استفاده می کنند.

آقای گس در مطلبی با عنوان "جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است"، در وب سایت سفارت بریتانیا در تهران نوشته که "اصول مطرح در اعلامیه حقوق بشر را نمی توان با دستاویز فرهنگ تعبیر و تفسیر کرد."

سایمون گس در نوشته خود که نهم دسامبر 2010 در وب سایت سفارت بریتانیا در ایران قرار گرفته نوشته است، "تردیدی نیست که بخشی از وظیفه دیپلمات‌ها ایجاد ارتباط بین کشورهاست، در جایی که بشود چنین ارتباطی ایجاد کرد و دیپلمات‌ها در انتقاد از وضعیت کشوری که به مأموریت فرستاده شده‌اند باید جانب احتیاط را رعایت کنند."

سفیر بریتانیا همچنین گفته که "در عین حال یکی دیگر از وظایف دیپلمات‌ها توضیح و تشریح دیدگاه‌های دولت کشورشان برای عموم مردم است و در مسأله حقوق بشر، تفکرات ایران و بریتانیا بسیار متفاوت از یکدیگر است."

از سوی دیگر آقای گس در یادداشت خود همچنین با اشاره به این که وکلا و اعضای سازمان های غیردولتی در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در خطر نیستند، به عنوان نمونه به نسرین ستوده اشاره کرده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در ایران روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ بر اساس احضاریه ای که یک هفته پیش از آن دریافت کرده بود، به دادسرای زندان اوین مراجعه کرد و بازداشت شد.

Image caption سخنگوی کمیسیون مجلس ایران گفته که "طرح کاهش سطح روابط با انگلیس در جلسه یکشنبه هفته آینده این کمیسیون مجلس مطرح خواهد شد"

به گفته سفیر بریتانیا در ایران، خانم ستوده، وکیلی است که سال ها در ایران کار کرده و با استفاده از شیوه های قانونی به دفاع از هموطنان خود پرداخته، اما امروز او بازداشت شده و در انتظار محاکمه به سر می برد.

آقای گس گفته است که "دادستان های ایران اتهام مبهم اقدام علیه امنیت ملی را علیه خانم ستوده مطرح کرده اند، اما اتهام اصلی او در واقع دفاع شجاعانه و آشکار کردن بی عدالتی هایی است که حکومت ایران ترجیح می دهد، پنهان بمانند."

این اظهارات سفیر بریتانیا در ایران به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، واکنش تند مقامات ایران را نیز برانگیخته است.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در واکنش به اظهارات آقای گس گفت که "به نظر می رسد ماموریت سفیر انگلیس در تهران به جای تنظیم روابط دوجانبه، تخریب روابط است."

آقای بروجردی همچنین گفت که اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در ایران نشان دهنده این واقعیت است که "او (سایمون گس) باید ادب سفیر بودن را بیاموزد".

کاظم جلالی، سخنگوی كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ایران هم با انتقاد از يادداشت سفير بریتانیا در تهران این اظهارات را مداخله او در امور داخلی ایران توصیف کرده است.

آقای جلالی همچنین گفته که "طرح کاهش سطح روابط با انگلیس در جلسه یکشنبه هفته آینده این کمیسیون مجلس مطرح خواهد شد".

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست