متکی از وزارت امور خارجه ایران برکنار شد

متکی
Image caption آقای متکی که در سفر خارجی به سر می برد از سمتش کنار گذاشته شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، منوچهر متکی وزیر امور خارجه خود را برکنار کرده است.

آقای احمدی نژاد در نامه ای از "زحمات" آقای متکی "تشکر و قدردانی کرده" و طی حکم دیگری علی اکبر صالحی را به عنوان سرپرست وزارت خارجه معرفی کرده است.

آقای متکی به هنگام اعلام این حکم، در سفر خارج بوده است و روز گذشته در داکار با مقامات سنگال دیدار داشته است.

آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است و مدتی نیز به عنوان نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت کرده است.

بر اساس گزارش ها محمد قنادی رئیس و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، که زیر نظر سازمان انرژی اتمی ایران اداره می شود، سرپرستی سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده گرفته است.

نام آقای قنادی در فهرست اشخاص مورد تحریم سازمان ملل متحد در رابطه با برنامه های هسته ای ایران ذکر شده است. در اسفند ماه سال ۱۳۸۶ و با تصویب قطعنامه شماره ۱۸۰۳ شورای امنیت، دولت ها موظف شدند که از سفر آقای قنادی به کشورشان یا عبور او از خاک خود، مگر با اجازه سازمان ملل، جلوگیری کنند.

منوچهر متکی با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در سال 1384، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی شد.

هنوز گزارشی در باره علت برکناری آقای متکی توسط آقای احمدی نژاد منتشر نشده است اما به نظر می رسد که این اقدام ریشه در اختلافات بین آن دو بر سر اجرای سیاست خارجی داشته باشد.

به گفته ناظران، این اختلافات در ماههای اخیر و با اقدام آقای احمدی نژاد در تعیین سفرا و نمایندگان ویژه برای برخی از نقاط جهان ارتباط دارد.

در اواخر مرداد ماه و اوایل شهریور سال جاری، آقای احمدی نژاد از تعیین نمایندگان ویژه خود برای چند نقطه مهم دنیا خبر داد که این انتصابها با مخالفت وزیر خارجه ایران روبرو شد.

گفته می شود که آقای متکی و حامیان وی این اقدام را دخالت در وظایف وزارت امور خارجه و تشکیل ارگانهای موازی می دانند.

نهایتا در پی انتقاد آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی از آنچه "موازی کاری" در امور خارجی خواند، روز چهارشنبه، 24 شهریور (15 سپتامبر)، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران گزارش کرد که آقای احمدی نژاد با صدور احکامی، شش نفر را به عنوان "مشاورین رئیس جمهوری در امور خاورمیانه، آمریکای لاتین، دریای خزر، آسیا و افغانستان و آفریقا" منصوب کرده است.

Image caption علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به عنوان سرپرست وزارت خارجه معرفی شده است

براساس این گزارش، اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری، به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور خاورمیانه، حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آسیا، شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آفریقا، محمد عباسی، وزیر تعاون، به سمت مشاور رئیس جمهور در امور آمریکای لاتین، ابوالفضل ظهره وند به سمت مشاور رئیس جمهور در امور افغانستان و محمد مهدی آخوندزاده به سمت مشاور رئیس جمهور در امور دریای خزر منصوب شده اند.

این افراد ابتدا به عنوان نمایندگان ویژه آقای احمدی نژاد معرفی شده بودند.

در دولت دهم (دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد) آقای متکی تنها نامزد پیشنهادی او برای تصدی وزارتخانه ای بود که در کل چهار سال دولت نهم وزیر آن وزارتخانه بود.

آقای متکی پیش از انتخابش به عنوان وزیر امور خارجه در دولت نهم، سفیر ایران در توکیو و آنکارا، معاون حقوقی و سپس معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه بوده است.

او که 57 سال دارد، پس از انقلاب اسلامی ایران (1357)، به عنوان نماینده وارد مجلس اول شد. پس از آن، به وزارت خارجه رفت و ابتدا در سال 64 سفیر ایران در ترکیه شد. او در سال 68 به ایران برگشت و ابتدا معاون امور بین‌الملل و سپس معاون حقوقی وزارت خارجه شد. در سال 1373 به سفارت ایران در ژاپن رفت و از سال 78 مشاور وزیر خارجه ایران شد.

آقای متکی سال 1383 دوباره به مجلس شورای اسلامی بازگشت و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم شد.

در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، منوچهر متکی ریاست ستاد انتخاباتی علی لاریجانی را به عهده داشت. اما پس از پیروزی محمود احمدی‌نژاد، به وزارت خارجه رفت و تا امروز که از سمتش برکنار شد، تنها وزیر کابینه آقای احمدی‌نژاد بود که پنج سال و چهار ماه در سمتش دوام آورد.

مطالب مرتبط