ویکی لیکس؛ استرالیا برنامه هسته ای ایران را بازدارنده می داند

عکس آرشیوی از کوین راد نخست وزیر سابق استرالیا
Image caption براساس اسناد ویکی لیکس، کوین راد محمود احمدی نژاد را "مشمئزکننده" خوانده بود

روزنامه استرالیایی "سیدنی مورنینگ هرالد" با استناد به مکاتبات دیپلماتیک آمریکا نوشته است که دولت استرالیا معتقد است برنامه های هسته ای ایران "بازدارنده" است.

به نوشته سیدنی مورنینگ هرالد، دولت استرالیا برخلاف دولت آمریکا، ایران را یک "کشور یاغی" نمی داند و معتقد است که ایران برنامه های اتمی خود را با هدف بازدارندگی دنبال می کند.

به نوشته همین روزنامه، بر اساس این مدارک، دستیابی ایران به سلاح های اتمی "اجتناب ناپذیر" است.

این روزنامه گفته است که برخی اسناد حاوی مکاتبات دیپلماتیک آمریکا را به طور اختصاصی از گروه افشاگر ویکی لیکس دریافت کرده است.

سایت اینترنتی ویکی لیکس اخیرا به انتشار تعدادی از مکاتبات دیپلمات های آمریکایی در نقاط مختلف جهان مبادرت کرده که حاوی دیدگاه ها، اظهارنظرها و گزارش های آنان از جمله از قول برخی مقامات این کشورها یوده است.

در عین حال، براساس این گزارش "اداره ارزیابی ملی" استرالیا در نگرانی واشنگتن در این زمینه سهیم است که تلاش ایران برای دستیابی به سلاح های اتمی می تواند به بروز یک جنگ متعارف یا اتمی منجر شود و اشاره می کند که جنگ میان اسرائیل و ایران بزرگترین خطر برای ثبات خاور میانه محسوب می شود.

"اداره ارزیابی ملی" (او ان اِی) استرالیا نهادی است که تحولات استراتژیک، اقتصادی و سیاسی جهان را تحلیل و ارزیابی می کند و نتیجه کار خود را در اختیار نخست وزیر و وزیران ارشد کابینه امنیت ملی این کشور قرار می دهد.

ایران اتهام غرب دایر بر تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند.

با اینهمه، به گزارش "سیدنی مورنینگ هرالد" اداره ارزیابی استرالیا معتقد بود که "دستیابی ایران به سلاح های اتمی اجتناب ناپذیر است."

براساس یک مکاتبه دیپلماتیک آمریکا از کانبرا، پایتخت استرالیا، در سال 2008، پیتر وارگس رئیس وقت "اداره ارزیابی ملی" استرالیا نوشته بود: "اشتباه است اگر ایران را یک 'کشور یاغی' تلقی کنیم."

در این مکاتبات آمده است که اداره ارزیابی ملی استرالیا در پی ارائه دیدگاهی متوازن از ایران است که در آن، این کشور بیشتر به عنوان یک بازیگر پیشرفته دیپلماتیک مورد بررسی قرار می گیرد تا کشوری که براساس هوا و هوس یا به صورت غیرمنطقی عمل می کند.

براساس این گزارش، تحلیلگران اطلاعاتی استرالیا همچنین معتقدند که "صرفنظر از 20 سال خصومت ایران (با آمریکا) و شعارهای مرتبط با آن، دیدگاه های رژیم ایران ریشه های خیلی کم عمقی دارد."

به نوشته سازمان امنیت استرالیا "موثرترین راه برای اینکه ایران از امنیت ملی خود اطمینان حاصل کند، برقراری روابطی استراتژیک با آمریکا از طریق یک 'معامله بزرگ' است."

دولت آمریکا انتشار اسناد دیپلماتیک این کشور توسط ویکی لیکس را محکوم کرده با این حال تاکنون دست به اقدامی حقوقی علیه این گروه نزده است.

جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، که به اتهام تعرض جنسی در سوئد تحت تعقیب است اخیرا توسط پلیس بریتانیا تحت بازداشت قرار گرفته اما هنوز در مورد استرداد او به سوئد برای انجام تحقیقات قضایی تصمیم اتخاذ نشده است.

'مشمئزکننده'

به نوشته روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، مکاتبات دیپلماتیک آمریکا نشان می دهد که دولت استرالیا، چه در زمان زمامداری کوین راد، نخست وزیر سابق، و چه جانشین او، جولیا گیلارد، عموما از اسرائیل حمایت می کند.

اما براساس این مدارک، دولت استرالیا همچنین نسبت به احتمال حمله اسرائیل به ایران احساس نگرانی کرده است.

به نوشته روزنامه استرالیایی، محکومیت شدید محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران توسط کوین راد باعث اقدامات تلافی جویانه تهران علیه سفارت استرالیا شد.

این روزنامه جزئیات اقدامات ایران در این زمینه را فاش نکرده اما نوشته است که ایران انجام کارهای روزمره را برای سفارت استرالیا دشوار کرده بود.

براساس یکی از مکاتبات مورد استناد این روزنامه، کوین راد به یووال راتم، سفیر اسرائیل در استرالیا، گفته بود که احمدی نژاد "در همه ابعاد، شخصی مشمئز کننده" است و افزوده بود که سخنان احمدی نژاد در مورد اسرائیل "دل او را آشوب می کند."

مطالب مرتبط