مهدی کروبی: باید درباره انتخابات بحث کرد

مهدی کروبی از سران مخالفان دولت
Image caption آقای کروبی از کسانی که مخالفان دولت را به دلیل حمایت "بیگانه" سرزنش می کنند، انتقاد کرد

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران، در آستانه اولین سالگرد حوادث روز عاشورای سال گذشته این کشور در یک پیام ویدیویی به بعضی از انتقاداتی که علیه معترضان مطرح می شود، پاسخ داد.

او با اشاره به برخورد مأموران انتظامی و امنیتی با اعتراضات خیابانی مخالفان دولت در آن روز، گفت: "عده ای از مردم عزیزمان را به شهادت رساندند و حرمت عاشورا را نگه نداشتند و حالا عجیب این است که طلبکار هم شدند و آنهایی که مردم را کشتند تازه می گویند خدا آبروی فتنه گران را برد."

این در حالی است که آقای کروبی عقیده دارد: "خدا آبروی آنهایی را برد که کهریزک را به وجود آوردند، خدا آبروی آنهایی را برد که مردم و خانواده هایشان را عزادار کردند و جمعی را در خیابان ها و در روز عاشورا به شهادت رساندند، خدا آبروی آنهایی را برد که حق ملت را تضییع کردند و جمعی از بچه های مردم را اعدام کردند، خدا آبروی آنهایی را برد که افرادی راکه شهادت داده بودند که چگونه مردم را از پل انداختند و یا زیر ماشین کردند به زندان محکوم کردند."

مخالفان دولت ایران و معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری این کشور، همزمان با روز دهم محرم سال گذشته که با ششم دی ماه مصادف بود، تجمع هایی اعتراضی را در خیابان های تهران تشکیل دادند و درگیری های خشونت آمیزی میان آنها و مأموران حکومتی رخ داد.

تعدادی از مأموران پلیس در این درگیری ها مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و تعدادی از معترضان، از جمله علی موسوی، خواهرزاده میرحسین موسوی هم در جریان درگیری ها کشته شدند.

آقای کروبی در پیام ویدیویی خود گفته است که اعتراض مخالفان دولت، به انتخاباتی است که به عقیده او اصولا "انتخابات" نبوده و در آن "حق مردم" تضییع شده است.

او گفت: "اینجا اعلام می کنم که من یکی از افراد معترض هستم و داوطلب انتخابات هم بوده ام، آمادگی دارم در هر مسجدی، هر دانشگاهی یا در هر شهری با آنهایی که می گویند شما باعث این کشتار و فتنه هستید، مناظره کنم. ما با ادله و مدارک ثابت می کنیم که شما قانون شکنی کردید و با استبداد خواستید از صندوق کسی را در بیاورید و متاسفانه این فجایع برای خانواده های عزیز مردم رخ داد."

آقای کروبی از کسانی که مخالفان دولت را به دلیل حمایت "بیگانه" مورد سرزنش قرار می دهند انتقاد کرد و گفت: "چطور وقتی از شما تعریف می کنند با آب و تاب می گویید؟... چطور وقتی یک رسانه غربی با عبارتی (حق با رهبر ایران بود، اوباما از ابتدا دروغ می گفت) تعریف شما را می کند، آن را [در روزنامه کیهان] با آب و تاب می نویسید؟"

او با اشاره به اینکه پاسخ احتمالی این خواهد بود که "عظمت جمهوری اسلامی، رهبری و دیگر مسئولین اینقدر بزرگ است که ناچارا تعریف می کنند" گفت: "خوب ما هم همین را می گوییم. عظمت کار ما هم در دفاع ازحقوق مردم اینقدر حق طلبانه است که آنها ناگزیرند تعریف کنند."

آقای کروبی در پایان این پیام ویدیویی با تاکید مجدد بر لزوم برگزاری مناظره هایی در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران گفت: "ما می گوییم شما هستید که انتخابات را به هم زدید. نه شما حسینید و نه ما یزیدیم، نه ما حسینیم و شما یزیدید. باید بحث کنیم هر کسی حق عمل کرد او در راه حسین است و هر که غلط عمل کرد او در راه بزید و تنها راهش هم همین است که بحث و گفتگو بشود تا ببینیم کدام طرف مقابل حقوق مردم ایستادند و دارند یزیدی عمل می کنند و در نتیجه در جبهه باطل قراردارد و چه کسانی از حق مردم دفاع می کنند."

اخیرا احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، به واعظان توصیه کرده بود که در مراسم عزاداری محرم امسال، اعتراضات انتخاباتی سال گذشته ایران را با اقدامات مأموران حکومت یزید ابن معاویه علیه امام حسین، امام سوم شیعیان و اطرافیانش مقایسه کنند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست