کوهیار گودرزی و دو وکیل بازداشتی آزاد شدند

کوهیار گودرزی
Image caption کوهیار گودرزی با پایان یافتن دوران محکومیت خود آزاد شد

کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر و دانشجوی اخراجی دانشگاه صنعتی شریف، عصر روز سه‌شنبه ۲۳ آذر پس از پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

آقای گودرزی روز 29 آذر ماه سال گذشته هنگامی که برای شرکت در مراسم خاکسپاری آیت الله حسینعلی منتظری عازم قم بود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

او خرداد ماه سال گذشته از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق همکاری با سایت کمیته گزارشگران حقوق بشر و جمع‌آوری و انتشار اخبار جهت‌دار علیه نظام و انتقال این اخبار به عناصر سازمان تروریستی مستقر در خارج از کشور و مصاحبه با رسانه‌‌های بیگانه و نیز انتشار مقاله در سایت‌ها" به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

آقای گودرزی ده ماه از یک سال بازداشت خود را در بندهای ۲۰۹ و ۳۵۰ زندان اوین سپری کرده و دو ماه قبل به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد.

کوهیار گودرزی هم چنین مرداد ماه سال جاری به همراه ۱۶ زندانی زندان اوین تهران در اعتراض به رفتار زندانبانان و ممانعت از ملاقات با خانواده هایشان به اعتصاب غذا دست زده بود.

در خبری دیگر، شادی صدر، فعال حقوق زنان، در تماس با بی بی سی فارسی خبر از آزادی سارا صباغیان و مریم کیان ارثی دو وکیل بازداشت شده داد.

هاجر (سارا) صباغیان، مریم کیان ارثی و مریم کرباسی سه وکیلی بودند که روز شنبه ۲۲ آبان ماه سال جاری هنگام بازگشت از کشور ترکیه به ایران در فرودگاه تهران بازداشت شده بودند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان انقلاب و عمومی تهران، به خبرگزاری فارس گفته بود که اتهام این وکلا ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور است.

خانم مریم کرباسی، کمی پیشتر از این دو وکیل دستگیر شده آزاد شده بود.

مطالب مرتبط