به روز شده:  11:01 گرينويچ - چهارشنبه 15 دسامبر 2010 - 24 آذر 1389

مسائل امنیتی ایران

حملات انتحاری در چابهار دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

منابع خبری در ایران از وقوع انفجارهای انتحاری در استان سیستان و بلوچستان و تلفات سنگین ناشی از آن خبر داده اند.

روز چهارشنبه، 24 آذر (15 دسامبر)، منابع خبری در ایران به نقل از مقامات محلی استان سیستان و بلوچستان گزارش کردند که وقوع دو انفجار در شهر چابهار، در جنوب شرق این استان، تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشته است.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا در تازه ترین گزارش در مورد این واقعه، به نقل از مدیرکل پزشکی قانونی استان گفته است که تا ساعت مخابره خبر، اجساد سی و هشت تن از کشته شدگان انفجار به پزشکی قانونی تحویل داده شده که تعدادی زن و کودک نیز در میان آنها دیده می شود.

در نخستین گزارش های مربوط به این واقعه، ایرنا به نقل از استاندار سیستان و بلوچستان وقوع "یک حادثه" در منطقه چابهار را تایید کرد و نوشت که براساس گزارش های رسیده، این انفجار نتیجه یک عملیات تروریستی بوده است.

همین خبرگزاری در گزارش های بعدی محل وقوع انفجار را مسجد امام حسین چابهار گزارش کرد و گفت که بر اثر این واقعه، دهها تن از "عزاداران" کشته و زخمی شده اند که قاعدتا اشاره به مراسم عزاداری روز تاسوعاست.

ایرنا در گزارشی که ساعاتی پس از وقوع انفجار مخابره کرد نوشت که علی باطنی، فرماندار چابهار، گفته است که "عامل اصلی اقدام تروریستی" این شهرستان دستگیر شده و افزوده که عملیات بمب گذاری توسط دو نفر انجام شد که یکی از آنان توانست جلیقه انفجاری خود را قبل از رسیدن ماموران منفجر کند اما شخص دیگر دستگیر شد.

نقشه چابهار

انفجارهای روز چهارشنبه در شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان روی داده است

در همانحال، خبرگزاری فارس به نقل از آقای باطنی، گزارش کرده است عاملان این حملات سه نفر بوده اند که یکی در عملیات انتحاری جان داده، دیگری توسط ماموران امنیتی از پای درآمده و نفر سوم قبل از انجام بمب گذاری، دستگیر شده است.

این خبرگزاری در گزارش های بعدی شمار دستگیر شدگان را دو نفر مخابره کرد اما مشخص نیست که آیا این دو نفر هم در صدد بمب گذاری بوده اند و یا ماموران امنیتی آنان را در ارتباط با این ماجرا را دستگیر کرده اند.

در صورتی که خبر این بازداشت ها تایید شود، باید انتظار داشت که به زودی مراکز دولتی به نقل از اعترافات آنان، مطالبی را در مورد انگیزه این بمب گذاری و احتمالا ارتباط بمب گذاران با گروه ها و سازمان های مختلف داخلی و خارجی مطرح کنند.

خبرگزاری فارس همچنین به نقل علی عبدالهی، معاون وزیر کشور، گفته است که دو انفجار بین ساعات 10 و 10 و سی دقیقه بامداد و در فاصله کوتاهی از یکدیگر در یک دسته عزاداری منسوب به سازمان شیلات چابهار روی داد.

پیشتر، این خبرگزاری از قول محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات حمعیت هلال احمر کشور، وقوع دو انفجار در چابهار را گزارش کرده و نوشته بود که از دو یا سه روز پیش، تهدیدهایی در مورد انجام حملات تروریستی صورت گرفته بود و به همین دلیل هم جمعیت هلال احمر در نواحی مختلف استان در حالت آماده باش به سر می برد.

'ادعای' جندالله

هنوز در مورد مسئول این حملات که در روز تاسوعا، از روزهای مهم عزاداری شیعیان روی داده، گزارشی در دست نیست هر چند برخی مقامات دولتی، مانند عملیات مشابه در گذشته، سازمان های اطلاعاتی خارجی و از جمله ایالات متحده را به دست داشتن در این عملیات متهم کرده اند هر چند در این مورد شواهدی ارائه نداده اند.

العربیه

به گفته العربیه گروه جندالله مسئولیت حملات چابهار را برعهده گرفته است

در عین حال، شبکه تلویزیونی عرب زبان العربیه، که مرکز آن در دوبی قرار دارد، در گزارشی در مورد حمله روز چهارشنبه، گفته است که نحوه این عملیات یادآور حملات قبلی گروه "جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله" است و این گروه مسئولیت انفجارهای انتحاری چابهار را برعهده گرفته است.

استان سیستان و بلوچستان در سال های اخیر شاهد اقدامات خشونت آمیزی مانند بمب گذاری، حمله به ماموران دولتی، گروگانگیری و در مواردی کشتن گروگان ها بوده که عمدتا به گروه "جندالله" نسبت داده شده است.

جندالله خود را یک جنبش مدافع حقوق سنی های ساکن استان سیستان و بلوچستان معرفی می کند هر چند جمهوری اسلامی و چند کشور دیگر، از جمله ایالات متحده، آن را یک سازمان تروریستی می دانند.

مقامات قضایی و امنیتی استان سیستان و بلوچستان، در موارد متعدد از بازداشت، محاکمه و اعدام اعضا و افراد مرتبط با جندالله خبر داده اند.

حتی در مواردی، مقامات دولتی کوتاه مدتی پس از وقوع عملیات خشونت آمیز، خبر از دستگیری افرادی در ارتباط با این عملیات داده و سپس گزارش هایی از اعتراف و مجازات این افراد منتشر کرده اند.

در ماه فوریه سال گذشته، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی گفتند که عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، در عملیاتی پیچیده دستگیر شده است و پس از پخش چند فیلم از اعترافات او، در ماه ژوئن گزارش کردند که حکم اعدام وی به اجرا درآمده است.

در آن زمان، مقامات قضایی و امنیتی استان سیستان و بلوچستان تاکید کردند که این گروه متلاشی و اعضای آن دستگیر و مجازات شده و یا خود را تسلیم کرده اند.

در ماه فوریه سال جاری، به نقل از سایت اینترنتی جندالله گزارش شد که این گروه شخصی به نام محمد ظاهر بلوچ را به جانشینی عبدالمالک ریگی انتخاب کرده است.

در پی انتشار خبر اعدام عبدالمالک ریگی، همین سایت اینترنتی با انتشار اطلاعیه ای به نقل از جندالله، تهدید کرد که به عملیات خشونت آمیز علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد و انتقام اعدام رهبر سابق این گروه را خواهد گرفت.

این گروه از آن زمان به یک رشته حملات خشونت آمیز از جمله بمب گذاری های انتحاری دست زده که از آنها با عنوان "عملیات استشهادی" نام برده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.