نگرانی‌ از وضعیت سلامت چند زندانی سیاسی در ایران

نامه هنرمندان
Image caption شماری از هنرمندان با ابراز نگرانی از وضعیت آقای نوری‌زاد، خواهان آزادی او شده‌اند

منابع خبری در ایران از وخامت حال چند زندانی سیاسی از جمله محمد نوری‌زاد، مستندساز و ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران خبر داده‌اند.

بنا بر اطلاعاتی که در سایت اینترنتی محمد نوری‌زاد منتشر شده، او در زندان و در پی اعتصاب غذا دچار خونریزی معده شده و خون استفراغ کرده است.

آقای نوری‌‌ ‌ز‌اد در اعتراض به فشارهای وارد شده بر او در زندان و همچنین برگزاری یک "دادگاه چهار دقیقه‌ای و صدور حکم بدون حضور وکیل"، از روز ۲۰ آذر ۱۳۸۹ دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

پیش از این فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی از زانودرد شدید، عفونت دندان و بیماری پوستی آقای نوری‌زاد در داخل زندان خبر داده بود.

شماری از هنرمندان ایرانی هم در نامه‌ای خطاب به محمد نوری‌زاد، نسبت به سلامتی او ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی او شده‌اند.

نام کارگردان‌های شناخته‌شده‌ای همچون رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی و محمد رحمانیان، در میان امضاکنندگان این نامه دیده می‌شود.

محمد نوری‌زاد در آذر ماه سال ۱۳۸۸ به دنبال نوشتن چند نامه به آیت‌ الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بازداشت شد.

آقای نوری‌زاد اوایل خرداد ۱۳۸۹ با قید وثیقه از زندان آزاد شد، اما روز ۲۷ مرداد ماه و در پی نوشتن نامه دیگری خطاب به آیت الله خامنه‌ای به زندان اوین فرا خوانده شد.

محمد نوری‌زاد به سه سال و نیم حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

"جان ابراهیم یزدی در خطر است"

هم‌زمان درباره وضعیت سلامتی ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران نیز ابراز نگرانی شده است.

بنا بر گزارش‌ها مهدی نوربخش، از اعضای نهضت آزادی ایران و داماد ابراهیم یزدی در نامه ای خطاب به مراجع تقلید و علما هشدار داده است که ادامه زندان، جان آقای یزدی را با خطر جدی مواجه کرده است.

در این نامه به نقل از پزشکان آقای یزدی آمده است که او "به دلیل بیماری‌های متعدد و عوارض سرطان پروستات باید در محیطی‌ کاملا بهداشتی و تحت مراقبت دائمی پزشکان قرار داشته باشد و عدم دسترسی‌ به پزشکان متخصص، سلامت او‌ را با خطرات جدی روبرو خواهد کرد."

پیش از این هم در چندین نامه که از سوی فعالان سیاسی و اجتماعی در ارتباط با وضعیت ابراهیم یزدی منتشر شده، نسبت به وضعیت سلامتی او ابراز نگرانی شده بود.

ابراهیم یزدی که ۷۹ سال دارد، پس از آغاز اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، برای نخستین بار در بیمارستان بازداشت شد، اما بعد از چند روز آزاد شد.

در جریان وقایع بعد از تظاهرات اعتراضی عاشورای سال گذشته هم آقای یزدی بازداشت شد و دو ماه را در زندان سپری کرد. اما نیاز او به جراحی قلب باز باعث شد تا مقامات زندان با مرخصی او موافقت کنند.

با این همه، چند هفته بعد آقای یزدی برای بار سوم، همراه با چند نفر دیگر در اصفهان بازداشت شد و هنوز زندانی است.

اعتصاب غذا

Image caption اتهام تازه نسرین ستوده، «بی حجابی» در یک فیلم ویدیوئی است

نسرین ستوده، وکیل دادگستری، رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و آرش صادقی، فعال دانشجویی نیز از دیگر زندانی‌هایی هستند که به دلیل اعتصاب غذا نسبت به وضعیت سلامت آنها ابراز نگرانی شده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفته است که او همچنان در اعتصاب غذاست و به همین دلیل وضعیت جسمانی بدی دارد.

خانم ستوده که وکالت تعدادی از بازداشت‌شدگان بعد از انتخابات سال گذشته را بر عهده داشت، از ۱۵ آذرماه در اعتصاب غذای خشک به سر می برد.

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز که از حدود شش ماه پیش بدون ذکر دلیل مشخصی بازداشت شده، به اعتصاب غذای خشک خود پایان داده واعتصاب غذای تر را شروع کرده است.

اخیرا چند نهاد و اتحادیه کارگری بین المللی خواهان آزادی رضا شهابی شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها آرش صادقی، فعال دانشجویی نیز که به دلیل "مورد ضرب و شتم قرار گرفتن در زندان اوین" به اعتصاب غذا دست زده بود، در پنجمین روز از این اعتصاب، در وضعیتی نامعلوم قرار دارد.

مطالب مرتبط