وزارت کشور ایران: برخی مقامات پاکستان با اقدامات تروریستی ارتباط دارند

صحنه انفجار چابهار
Image caption مقامات امنیتی ایران نهادهای دولت پاکستان را به ارتباط با عملیات انتحاری چابهار متهم کرده اند

برخی مقامات ایرانی دولت پاکستان را به ارتباط با بمب گذاری های انتحاری اخیر در سیستان و بلوچستان متهم کرده اند.

روز پنجشنبه، 25 آذر (16 دسامبر)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از علی عبداللهی، معاون امنیتی وزارت کشور، نوشت که "برخی مقامات محلی پاکستان با اقدامات تروریستی ارتباط دارند."

آقای عبداللهی در مصاحبه با ایرنا گفت که تروریست ها در پاکستان آموزش می بینند. وی با تاکید بر اینکه پیش از این، تذکرات لازم به مقامات پاکستان داده شده است، و افزود "آنان هیچ اقدام جدی در این زمینه انجام نداده اند و نسبت به دستگیری این تروریست ها اقدام نکرده اند."

این مقام وزارت کشور برخی مقامات محلی دولت پاکستان را به ارتباط با عملیات خشونت آمیز در مناطق مرزی ایران متهم کرد و گفت: "اعترافات عبدالمالک ریگی موید این قضیه است که عقبه این تروریست ها در پاکستان است و آنان اوراق عبور خود را از برخی از دستگاه ها و مقامات محلی پاکستان می گیرند."

معاون امنیتی وزارت کشور همچنین خبر داد که در پی بمب گذاری های چابهار، شورای امنیت کشور تشیکل جلسه داد و تصمیماتی اتخاذ کرد.

شورای امنیت کشور نهادی تحت نظر وزارت کشور است و بررسی و تصمیم گیری در مورد مسایل مربوط به امنیت داخلی کشور در حوزه مسئولیت آن قرار دارد.

همچنین، خبرگزاری ایرنا متن مصاحبه ای را با حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس منتشر کرده و به نقل از وی نوشته است: "تمام نا امنی های سیستان و بلوچستان ریشه در همسایگی با پاکستان دارد."

Image caption شهریاری: نا امنی های سیستان و بلوچستان ریشه در همسایگی با پاکستان دارد

آقای شهریاری گفت که "اینطور که مشاهده می شود، هم اکنون پاکستان حیاط خلوت دشمنان ایران شده است" و افزود که عاملان بمب گذاری ها از طریق خاک پاکستان وارد سیستان و بلوچستان می شوند.

این نماینده مجلس با اشاره به کمک های ایران به آسیب دیدگان از سیل پاکستان در اوایل سال جاری، گفت: "پاکستان چگونه می خواهد جواب محبت های ایرانیان در مقابل مردم سیلزده خود را بدهد."

حسینعلی شهریاری تلویحا دعوت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مسلمانان برای کمک به سیل زدگان پاکستان را هم یادآور شد و گفت که "این پاسخ اشک های رهبری و آن همه لطف ایشان نسبت به آن کشور نبود."

اوایل سال جاری و در پی وقوع دو انفجار مرگبار در زاهدان، آقای شهریاری و دو نماینده دیگر استان سیستان و بلوچستان در اعتراض به ناتوانی دولت در حفظ امنیت شهروندان در این بخش از کشور از سمت نمایندگی خود استعفا دادند اما بعدا گفتند به توصیه رهبر جمهوری اسلامی، استعفای خود را پس گرفته اند.

فعالیت جندالله

پیش از این نیز، مصطفی محمد نجار، وزیر کشور، پس از پایان جلسه شورای امنیت کشور، از ارتباط عاملان انفجار انتحاری روز چهارشنبه با عناصری در پاکستان سخن گفت.

آقای نجار با اعلام اینکه ماموران وزارت اطلاعات افرادی را دستگیر کرده و سرنخ هایی در مورد این حمله انتحاری به دست آمده، گفت "گروهی تروریست که متاسفانه آن طرف مرزهای شرقی در پاکستان در حال آموزش هستند و حضور دارند، این اقدام تروریستی را انجام دادند."

وزیر کشور با تاکید بر این که این گروه ها تجهیزات مدرن و آموزش لازم را از خارج دریافت می کنند، هدف از اینگونه حملات را اختلاف افکنی میان سنی ها و شیعیان و قومیت های مختلف در ایران اعلام کرد.

Image caption نجار سال گذشته برای جلب همکاری پاکستان به آن کشور سفر کرد

سال گذشته، آقای نجار برای جلب همکاری مقامات پاکستانی در مقابله با گروه های مخالف جمهوری اسلامی به پاکستان سفر کرد و خواستار اقدام مقامات آن کشور برای جلوگیری از فعالیت آنها شد.

در گذشته هم مقامات ایرانی گفته اند که اعضای گروه موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - در پاکستان مستقر هستند و عملیات خود در خاک ایران را از آنجا سازماندهی و هدایت می کنند.

گروه جندالله مسئولیت انفجارهای روز گذشته در چابهار را برعهده گرفته است.

براساس برخی گزارش ها، سازمان های اطلاعاتی و امنیتی پاکستان در دستگیری و تحویل تعدادی از اعضا و وابستگان به جندالله، از جمله عبدالحمید ریگی، برادر رهبر سابق این گروه، با دولت ایران همکاری داشته اند.

پس از انتشار خبر دستگیری عبدالمالک ریگی، رهبر سابق جندالله در فوریه سال گذشته، در حالیکه منابع دولتی ایران از بازداشت وی در یک عملیات پیچیده سخن می گفتند، سفیر پاکستان گفت که کشور او در این ماجرا نقشی مهم ایفا کرده است.

در عین حال، مقامات پاکستانی همواره آزادی عمل جندالله در خاک آن کشور و کمک به این گروه را به شدت تکذیب کرده اند.

در خبری دیگر در مورد انفجارهای روز چهارشنبه در چابهار، تلویزیون دولتی ایران در آخرین گزارش خود شمار کشته شدگان را سی و چهار نفر از جمله هفت تن از اهل سنت ذکر کرده و از آنان به عنوان عزاداران حسینی نام برده است.

روز گذشته، منابع خبری مختلف ایران آمار متفاوتی از تعداد قربانیان این انفجار گزارش کردند.

مطالب مرتبط