خانواده نوری زاد و همسر تاج زاده آزاد شدند

زندان اوین
Image caption تعدادی از افراد خانواده زندانیان که پس از تجمع در مقابل اوین بازداشت شده بودند آزاد شدند

خانواده محمد نوری زاد و فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاج زاده، از زندانیان پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شدند.

خانم محتشمی پور به همراه فاطمه ملکی همسر آقای نوری زاد و فرزندان، پدر و مادر و برادران او در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی در مقابل زندان اوین تجمع کردند که توسط نیروی های امنیتی بازداشت شده بودند.

بنا بر گزارشها خانم ملکی، همسر آقای نوری زاد پس از دستگیری در بازداشتگاه اوین دچار وخامت حال شد.

محمد نوری زاد، نویسنده و مستند ساز، در اعتراض به فشارهای وارد شده بر او در زندان و همچنین برگزاری یک "دادگاه چهار دقیقه‌ای و صدور حکم بدون حضور وکیل"، از روز ۲۰ آذر ۱۳۸۹ دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

به گزارش سایت کلمه، امروز (پنج شنبه ۲۵ آذر ماه) ماموران زندان اوین محمد نوری زاد را که پس از چند روز اعتصاب غذا دچار خونریزی معده شده بود به بیمارستان منتقل کردند.

پیشتر همسر آقای نوری‌زاد در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی از زانو درد شدید، عفونت دندان و بیماری پوستی او در داخل زندان خبر داده بود.

محمد نوری‌زاد در آذر ماه سال ۱۳۸۸ به دنبال نوشتن چند نامه به آیت‌ الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بازداشت شد.

Image caption محمد نوری‌زاد در آذر ماه سال ۱۳۸۸ به دنبال نوشتن چند نامه به رهبر جمهوری اسلامی ایران، بازداشت شد

او اوایل خرداد ۱۳۸۹ با قید وثیقه از زندان آزاد شد، اما روز ۲۷ مرداد ماه و در پی نوشتن نامه دیگری خطاب به آیت الله خامنه‌ای به زندان اوین فرا خوانده شد.

به گزارش سایت سحام نیوز، روز گذشته مهدی کروبی، از سران مخالفان دولت روز گذشته به منزل محمد نوری زاد رفت.

آقای کروبی در دیدار با خانواده آقای نوری زاد ابراز امیدواری کرد که مسئولان قضایی در عملکرد و رفتار خود با زندانیان تجدید نظر کنند.

او همچنین به عوارض خطرناک اعتصاب غذا اشاره کرد و از خانواده نوری‌زاد درخواست کرد که "پیام همه دوستان مبنی بر شکستن اعتصاب غذا را به ایشان برسانند".

پیش از این نیز شماری از هنرمندان ایرانی در نامه‌ای خطاب به محمد نوری‌زاد، نسبت به سلامتی او ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی او شده بودند.

نام کارگردان‌های شناخته‌ شده‌ای همچون رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی و محمد رحمانیان، در میان امضاکنندگان این نامه دیده می‌شود..

محمد نوری زاد که از ۲۹ آذر ۸۸ در زندان اوین به سر می برد، با نوشتن نامه های متعدد به رهبر ایران از عملکرد او در جریان انتخابات بحث برانگیز خرداد ۸۸ انتقاد کرد و بارها از آیت الله خامنه ای خواسته است که از حمایت "بی شائبه" از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، دست بردارد.

از سه نامه اول آقای نوری زاد و یکی از یادداشت های او درباره صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، به عنوان علل اصلی بازداشت و محاکمه او یاد می شود.

محمد نوری‌زاد به اتهام "توهین به مسئولان" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به سه سال و نیم حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

مطالب مرتبط