به روز شده:  15:19 گرينويچ - جمعه 17 دسامبر 2010 - 26 آذر 1389

اروپا

توافق سران اروپا برای حفظ ارزش یورو

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل با توافق بر سر تشکیل یک صندوق دایمی تثبیت یورو پایان یافت، اما آنها نتوانستند برای جلوگیری از سرایت بحران مالی یونان و ایرلند به سایر اقتصادهای عضو این بلوک سیاسی-اقتصادی گامی مشخص بردارند.

در بیانیه نهایی این اجلاس آمده است: "رویدادهای اخیر نشان داده که اضطراب مالی در یک کشور عضو می تواند به سرعت ثبات مالی کل اتحادیه اروپا را از راه های گوناگون تهدید کند."

با این حال رهبران اتحادیه اروپا درخواستهای مختلف برای افزایش پول صندوق تثبیت یورو یا صدور مجوزی برای برداشت آسان تر از آن و گشایش اعتبار برای کشورهای آسیب دیده را نادیده گرفتند.

مهرداد عمادی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می گوید: "در آینده کشورهایی مانند یونان، اسپانیا یا ایرلند، دشوارتر می توانند از این صندوق کمک بگیرند زیرا شرط دریافت وام این خواهد بود که اثبات کنند سرنوشت یورو در خطر است، نه اقتصاد خودشان."

این در حالیست که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، به شهروندان و بازارهای مالی درباره عزم اتحادیه اروپا برای تقویت ارزش یورو اطمینان خاطر داده است.

خانم مرکل گفت: "ما برای حفاظت از یورو تمام تلاش خود را به کار می گیریم."

یورو

اوضاع بد اقتصادی چند کشور چشم انداز ارزش یورو را تیره و تار کرده است

به گفته صدر اعظم آلمان، حجم پول صندوق کنونی نجات یورو کافی است.

علاوه بر این، بریتانیا توانست حمایت فرانسه، آلمان و چند کشور دیگر را برای جلوگیری از رشد بودجه عادی اتحادیه اروپا بیش از میزان تورم بدست آورد.

قرار است بریتانیا، فرانسه و آلمان شنبه ۲۷ آذر (۱۸ دسامبر) در بیانیه ای مشترک دیدگاه های خود را مطرح کنند. برخی کشورهای این اتحادیه که سلامت مالی شان به خطر افتاده، از این موضع بریتانیا خشنود نیستند.

هر چند پول بریتانیا پوند است، نه یورو، اما بانک مرکزی انگلستان هشدار داده که نوسان های ارزش پول مشترک اتحادیه اروپا بانک های بریتانیا را نیز تهدید می کند.

این بانک اعلام کرده است که خواهان راه حلی جامع برای وضعیت مالی شانزده کشور عضو یورو است. گفته می شود بانک های بریتانیایی مبالغ هنگفتی سرمایه گذاری در بانکهای جمهوری ایرلند و اسپانیا دارند.

امروز موسسه "مودیز" که به اقتصاد کشورها بنا به سلامتشان رتبه می دهد، اعتبار ایرلند را پنج پله کاهش داد. چنین کاهش شدیدی غیر منتظره ارزیابی شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.